Viski ve Eşlikçiler Üzerine

Yazan: theviski
Viski ve Eşlikçiler Üzerine

Viskinin lezzetini etkileyen bir çok faktör var. Bölge, damıtımevi, fıçı, kadeh ve yudumladığınız atmosfer. Peki sevdiğimiz viskileri beğendiğimiz atıştırmalıklarla, ana öğünlerle eşleştirsek damak, burun ve bitişte yakaldığımız profillere nasıl bir etkisi olur? Birazdan okuyacağınız satırlarda, beni etkileyen bazı eşleştirmeleri sizlerele paylaşacaığım. 

NOT: Aç karnına okumayınız !!!

Yazıya başlarken şunu söylemek isterim. Bu yazıda şu viskinin yanında bu yenilmeli, bu viskinin yanına şu kesinlikle yakışmaz gibi önyargılarla karşılaşmayacaksınız. Nasıl ki her viski motivasyonunuz, içtiğiniz ortam, beraber yudumladığınız arkadaşlarınız, damak profili ve hatta kadehlere göre sizlere farklı lezzetler aktarıyorsa, viskinin yanında tükettiğiniz yiyecekler de sizlere bu yönde etki edecektir.

Viski ve Yemek

Çocukluğumda evde viski içildiği zaman genelde yanında gelen tabaklardan, Toblerone çikolataları ya da çekmece çikolataları fark edilmediğimi düşünerek aşırırdım. Günümüzde de bir çok mekana gittiğinizde sizlere viskinin yanında meyve, kuru yemiş, kuru meyve ve çikolata ikram ederler. Klasik diyebileceğimiz bu ikramların arasında,  en çok kuru meyve ve çikolatalar ile viskimi yudulamaktan keyif alıyorum. Dostlarla oturmuş ve keyifli sohbetler içerisindeyken açıkçası neyi neyle eşletirdiğimede çok bakmıyorum. Aşağıdaki viskilerin yanına yazdığım eşlikçiler biraz daha özenilmiş tadım ortamlarında gerçekleşen veya okuduğum bir yazının kafamda  ampul yakması üzerine A yemeği ile B viskisi güzel bir uyum sağlayabilir diye düşünüp denediğim eşleşmelerdir. Benim bu eşleşmelerde yakalamak istediğim şey eşlikçi ve viski birleştiğinde ortaya çıkan lezzetin nasıl olduğu. Umarım aşağıdaki bazı eşleşmeleri denedikten sonra en az benim aldığım kadar keyif alırsınız.

Aşağıdaki viskilerin başlıklarına tıklayarak tadım notlarına ulaşabilirsiniz

jameson

Jameson Standart ekspresyonu ve turşu suyunun ayrı ayrı shot olarak sevis edilmesi ile ortaya çıkan, Jameson Pickleback Shot’tan esinlenerek Jameson standart ile beraber havuç turuşusu ve kırma yeşil zeytin ortaya çok güzel bir profil çıkartıyor. Eşlikçi olarak Stout bira da gayet güzel bir tecrübe olacaktır. Ayrıca Pickleback Shot’u denemenizi de tavsiye ederim. Uzun zamandır aklımda olan ise acısız şalgam suyu.

Jameson Kırma Yeşil Zeytin
Jameson Şalgam Suyu
Jameson Pickleback
Jameson Stout Bira
Teeling Single Grain

Teeling Single Grain için iki adet başarılı eşleşme önereceğim. Birincisi kuru meyveli tahıl barı ikincisi ise yulaf, bal, kuru incir ve üzüm pekmezinin karıştırılıp fırınlanmasıyla yapılan bir kurabiye. Birbirine yakın olan bu iki eşlikçi tahıl ve meyve notalarının damakta çok daha kuvvetli halde vurmasını sağlıyor.

Teeling Single Grain Tahıl Barı
Teeling Single Grain Yulaflı kurabiye
tullamore-dew

Tullamore D.E.W. ile birlikte acı biberli çikolata, kaju fıstığı ve isli sepet peyniri, ekspresyonun çok zengin olmayan karakterlerini kuvvetlendirerek, farklı bir tadım deneyimi sunuyor.

Tullamore Dew Acı biberli çikolata2
Tullamore Dew Kaju
Tullamore Dew İsli sepet peyniri
Amrut Fusion

Amrut Fusion zengin ve kompleks karakteri ile eşlikçileri halihazırda içinde barındıran bir ekspresyon. Bu zenginliği biraz daha yoğun kıvama getirmek için cevizli sucuk, gün kurusu, kuru incir ve camambert peynirinden oluşan bir tabak güzel sonuçlar yakalamanıza yardımcı olacaktır. İkinci bir alternatif ise kızarmış körili tavuk parçaları. Körili tavuk parçaları ne kadar ufak olursa bana o kadar lezzetli geliyorlar, yanında güzel bir BBQ sos ile çok daha farklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Amrut Fusion Camambert
Amrut Fusion Cevizli Sucuk
Amrut Fusion Gün kurusu
Amrut Fusion Kızarmış Körili Tavuk Parçaları
Amrut Fusion Kuru İncir
Kavalan Single Malt

Kavalan Single Malt tatlı ekşi soslu tavuk ile çok hoş bir profil kazanıyor. Baharat miktarlarıyla oynayarak daha farklı lezzetler elde edebileceğiniz gibi hazırlanan tavuk pişerken içine biraz soyulmuş çiğ badem atmakta hoş bir deneyim yaşatabilir.

Kavalan Single Malt tatlı Ekşi Soslu Tavuk
ballantines-17

Ballantine’s 17 keyifli içim sunan baharat notaları ön planda olan bir ekspresyon. Ballentine’s 17 nin biraz daha tatlı olsa daha keyifli sonuçlar yaratabileceğini düşünerek, frambuazlı san sebastian cheesecake ile denedim. Ortaya çıkan sonuç gayet güzeldi. Bir sonraki adımım ise tiramisu olacak.

Ballantine's 17 Frambuazlı San Sebastian Cheese Cake
chivas-xv

Chivas Regal XV’nin tatlı profillerine en çok yakıştırdığım lezzet peynir helvası. Peynir helvasını isterseniz kızarmış olarak da tüketebilirsiniz. Bu sayede karamelize tatlar çok daha vurucu bir şekilde damağınıza gelecektir.

Chivas Regal XV Peynir Helvası
Johnnie-Walker-Black-Label

Johnnie Walker Black Label birçok viski severin barında her daim bulunan bir ekspresyondur. Bu ekspresyonu ne ile tüketirsem tüketeyim çok keyif alıyorum, ancak üzerine çekme karabiber serpilmiş çikolatalı çilek veya çikolatalı şekerlenmiş portakal dilimleri çok daha farklı lezzetler yakalamanızı sağlayacaktır.

Johnnie Walker Black Label Çikolatalı çilek karabiber
Johnnie Walker Black Label Çikolatalı portakal
Johnnie-Walker-Green-Label

Johnnie Walker Green Label dana carpaccio ile beraber resmen damağınızda dans ediyor. Bu güzel eşleşmenin sonlanması için ya şişenin ya tabağın sonunun gelmesi şart. Deniz börülcesi ve midye dolma ile denemenizi de tavsiye ederim.

Johnnie Walker Green Label Deniz Börülcesi
Johnnie Walker Green Beef Carpaccio
Johnnie Walker Green Label Midye Dolma
Johnnie-Walker-18

Johnnie Walker 18 ballı hardala bulanmış cheddar peyniri parçaları ve kuru üzümlerle beraber zaten keyifli olan içimini daha da keyifli hale getiriyor.

Johnnie Walker 18 kuru üzüm
Johnnie Walker 18 Hardallı Chedar peyniri
glenmorangie-10

Karamelize soğan eşliğinde Frankfurter sosis Glenmorangie 10 için güzel bir eşlkiçi olarak denenmeyi hak ediyor.

Glenmorangie 10 frankfurter sausage with caramelized onion
glenmorangie-Lassanta

Glenmorangie Lasanta şeri fıçısının etkilerini net yansıtan bir ekspresyon. Lasanta’nın içerdiği baharat notalarına kızarmış mozarella çubukları, keçi peyniri, camambert ve rokfordan oluşan bir tabak gayet güzel eşlik ediyor.

Glenmorangie Lasanta Camambert
Glenmorangie Lasanta Kızarmış Mozarella
Glenmorangie Lasanta Rockfor Peyniri
Macallan Classic Cut (1)

The Macallan Classic Cut 2018 yanında bir eşlikçi olmadan da son derece keyifli anlar yaşamanızı sağlayan bir ekspresyon. Sıcak servis edilen tahinli sufle ile aldığınız keyifi bir kaç kat daha arttırmak hiç de fena olmuyor.

The Macallan Classic Cut 2018 Tahinli Sufle
Macallan 12 Tripple Cask

The Macallan marka elçisi Hazer ÇELİKLİ’nin gerçekleştirdiği tadımımızda Triple Cask 12 ile kajun ile baharatlandırılmış kuşkonmaz ve avokadolu salatanın uyumu enfesti.

The Macallan 12 Tripple Cask Kuşkonmaz Avokado
Macallan 15 Triple Cask

The Macallan marka elçisi Hazer ÇELİKLİ’nin gerçekleştirdiği tadımımızda Triple Cask 15’in yanında kuzu pirzola ve kızarmış patlıcan püresi, her yudum ve lokmada farklı hazlarla damağımızda yer edinmişti.

The Macallan 15 Kuzu pirzola
The Macallan 15 Patlıcan Püresi
Talisker 10

Talisker 10 denilince aklımıza ilk gelen şeylerden birisi deniz esintisindeki iyodik notalar. Buradan yola çıkarak midye dolma ile gerçekleştirdiğim eşleşmede son derece keyifli bir deneyim yaşadım. Zaman kaybetmeden denemenizi öneririm. The Viskici Instagram hesabından yaptığım paylaşımın ertesi günü Talisker Instagram hesabının benzer bir paylaşımda bulunması bu eşleşmeyi tastikleyen hoş bir tesadüf olmuştu.

Talisker 10 Midye Dolma
Johnnie-Walker-Red-Label

Turbalı viski severlerin favorilerinden olan, Islay bölgesinin kült viskisi Lagavulin 16, rozbif ve gauda peyniri ile alacağınız hazzı çok üst noktalara taşıyor. Rozbif yerine kuru et çubuklarıda çok hoş bir eşleşme yakalamanızı sağlayacaktır.

Lagavulin 16 Roastbeef
joe greene shoots fresh conceptual food photography 617-875-3188
Johnnie-Walker-Red-Label

Laphroaig 10 Islay viskileri arasında is karakteri daha arkadan gelen bir ekspresyon. İçerdiği hoş çiçeksi aromalar ile kabak çiçeği dolmasının uyumu hoş bir deneyim yaşatıyor.

Laphroaig 10 Kabak çiçeği Dolması
bowmore-12

Kuru et parçaları, çemensiz pastırma, rokfor peyniri ve kuru yemişer ile beraber Bowmore 12’den aldığınız haz fazlasıyla artacaktır. Tabağınızın sonuna yaklaştığınızda, deniz tuzlu bitter çikolata sizlere daha farklı hazlar sunacaktır.

Bowmore 12 Pastırma
Bowmore 12 Kuru et
Glenmorangie Lasanta Rockfor Peyniri
Bowmore 12 Kuru yemiş
Aberlour 12 Double Cask Matured

Aberlour 12 acı biber reçeli ile marine edilmiş fırın kaburganın ardından kara orman meyveli pasta ile çok güzel sonuçlar ortaya çıkarmakta

Aberlour 12 Fırınlanmış Kaburga
Aberlour 12 Karaorman Meyveli Pasta
glenlivet-12

Glenlivet 12 denediğim 12 yıllık tek malt ekspresyonlar arasında severek tükettiğim bir ekspresyon. Yanında ise çikolatalı Panna Cotta ve krem brüle severek tüketeceğiniz tatlılar olacaktır.

Glenlivet 12 Çikolatalı Panna Cotta
Glenlivet 12 Creme Brulee
glenlivet-15

Glenlivet 15’i yudumlarken hep içimden keşke biraz daha tatlı olsa diye geçirmişimdir. Yanında tatlı ile tüketmek çok daha keyifli gelmiştir. Glenlivet 15 ile beraber severek tükettiğim tatlılar, yanında biraz tahin ile kazandibi ve karamelli triliçe.

Glenlivet 15 Kazandibi
Glenlivet 15 karamelli Triliçe
Glenfiddich 12

Glenfiddich marka elçisi Gürkan GÜMÜŞ ile gerçekleştirdiğimiz bir tadımda Glenfiddich 12’ye eşlik eden balzamik ile sote edilmiş fıstık, dana bacon ve ananas parçaları bizlere çok keyifli bir deneyim yaşatmıştı.

Glenfiddich 12 ananas parçaları
Glenfiddich 12 dana bacon
Glenfiddich 15 (2)

Glenfiddich 15 bir çok viski severin favori ekspresyonlarından biridir. Gerek tek başına gerek eşlikçilerle ortaya çok farklı profiller sunmaktadır. Bahsettiğimiz ekspresyon Glenfiddich 15 olunca haliyle bir kaç farklı eşlikçiden bahsetmeden edemeyeceğim. Bunlardan ilk üçü Glenfiddich marka elçisi Gürkan GÜMÜŞ ile gerçekleştirdiğimiz tadımlarımızda denediğimiz cennet çamuru, kazandibi tatlısı ve sweet chili sos ile harmanlanmış füme sosis. Benim kendi eşleştirmelerimde ise krem karamel ve karamelize soğan eşliğinde şekerle kavrulmuş çedarlı sosis ve mantar parçaları gayet güzel sonuçlar verdi.

Glenfiddich 15 sweet Chili Sosis
Glenfiddich 15 krem karamel
Glenfiddich 15 cennet çamuru
Glenfiddich 15 kazandibi
Glenfiddich 18 (2)

Glenfiddich marka elçisi Gürkan GÜMÜŞ ile gerçekleştirdiğimiz tadımımızda, Glenfiddich 18 ile beraber Kekik ile sotelenmiş bonfile parçaları, rokforlu crostini ve kaşkaval peyniri küpleri damaklarda güzel bir ziyafet sunmuştu.

Medium grilled tenderloin steak cut in half with sauteed spinach on white plate, blurred side dishes and beverage in background
Glenfiddich 18 kaşkaval peyniri
Glenfiddich 18 Rokforlu crostini
jack-single-barrel-tadim

Jack Daniel’s Single Barrel panelenmiş baharatlı kızarmış tavuk parçaları ve kızarmış cevizli içli köfte ile çok güzel bir deneyim sunuyor.

Jack Daniel's Single Barrel Tavuk Parçaları
Jack Daniel's Single Barrel Kızarmış içli köfte
Maker's Mark (1)

Maker’s Mark karamelize soğan eşliğinde rib eye steak ile damakta çok farklı lezzetler yakalamanızı sağlamakta. Soğanlarınızı karamelize ederken üzerlerine biraz Maker’s Mark dökerseniz siz ve soğanlarınız bundan memnun kalacaktır.

Maker's Mark Rib Eye Steak karamelize soğan
woodford-rye

Woodford Reserve Rye ile frambuazlı cheesecake oldukça güzel sonuçlar veriyor. Özellikle tatlının tabanındaki bisküviden yapılan kısmını ayrı bir yudumla denemenizi öneririrm.

Woodford Reserve Rye Frambuazlı Cheese Cake

BONUS

Bonus -Ananas Havyar Terayağ Domates Suyu

Viskilerinizi yudumlarken temiz bir damak, alacağınız aromaları etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bunu sağlamak için kırmızı elma, az yağlı ve aromatik olmayan peynirler, asit oranı düşük Acqua Panna tarzı maden suları faydalı olacaktır. Burun için ise kahve çekirdekleri faydalı olmaktadırlar. Kiev Whisky Corner’da tecrübe ettiğim Ananas parçası üzerine tereyağ, kırmızı – siyah havyar ve domates suyu damakta ne var ne yoksa temizleyen güzel bir aperatif olarak aklıma kazınmıştı.

Yukarıda bahsettiğim viski ve yemek eşleşmeleri kendi tecrübelerimle, kendi yemek ve viski zevkim doğrultusunda ortaya çıkan ve güvendiğim eşleşmelerden en çok hoşuma gidenlerden derlediklerimdir. Umarım sizler de okurken ve tadarken en az benim kadar keyif alırsınız. Viski için en güzel eşleşme güzel yemeklerden ziyade güzel dostlardır.

Sağlıklı ve Mutlu Günler Dilerim…

EGE ASLAN

EGE ASLAN

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et