Glenmorangie Lasanta 12

Yazan: theviski
2270 görüntüleme
glenmorangie-Lassanta
Viski: Glenmorangie Lasanta 12
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Glenmorangie
Şişeleyici: Glenmorangie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Kayıtlara göre Morangie çiftliğinde ilk alkol üretimi 1703 yılında başlamıştır. 1843 yılında William Matheson çiftliği satın almış ve bu çiftliği iki adet ikinci el cin ibiğini kullanarak damıtımevine çevirmiştir. Bu süreçte çiftliğin adı Glenmorangie damıtımevi olarak değişmiştir. Damıtımevi 1918 yılında en büyük müşterisi olan Macdonald & Muir tarafından satın alınmış ve Macdonald ailesi damıtımevini 90 sene boyunca idare etmiştir. 2004 yılında damıtımevi Fransız firması olan Moët Hennessy Louis Vuitton’a satılmıştır. Firma İskoçya’nın en uzun imbiklerini kullanmaktadır.

Glenmorangie Lasanta 12 Sherry Cask kullanılmış bourbon fıçılarında olgunlaştırıldıktan sonra oloroso şarap fıçıları ve Pedro Xımenez şeri fıçılarında bitiş verilerek ortaya çıkan bir ekspresyondur. International World Spirit Challenge 2017’de altın madalyaya layık görülmüştür.

Tadım Notları

Burun

Şeri etkisindeki koyu meyve, narenciye, karamel, çikolata, baharat ve kuru yemiş kokuları.

Skor: 82

Damak

Meşe, baharat, bal, karanfil, sherry etkisinde koyu meyve ve narenciye tatları.

Skor: 84

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Şeri etkisinde koyu meyve, çikolata, karamel, baharat ve narenciye aromaları.

Skor: 82

Genel

Glenmorangie Lasanta Oloroso şeri fıçılarında olgunlaşmasına rağmen daha zayıf bir şeri karakteri sunuyor ve buda biraz hayal kırıklığı yaratıyor. İster istemez serinin öbür ekspresyonları olan Quinta Ruba ve Nectar D’or biraz daha öne çıkıyor.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et