Johnnie Walker 18

Yazan: theviski
2288 görüntüleme
Viski: Johnnie Walker 18
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Johnie Walker
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: 18

Markanın temelleri 1820 yılında İskoçya’nın Kilmarnock şehrinde bir bakkal dükkanı işleten John Walker’ın özellikle 1823 yılında Birleşik Krallık tarafından ilan edilen “tüketim yasası” sonrası viski harmanlamaya başlamasıyla atılmıştır. Sanılanın aksine markaya ismini veren John (Johnnie) Walker zamanında ailenin gelirlerinin sadece %8’lik bir kısmı viskiden elde ediliyordu. Marka viski sektöründe esas atılımı John Walker’in oğlu olan Alexander Walker zamanında yapmıştır. 1857 yılında hayatını kaybeden John Walker’in yerine geçen Alexander, 1860 yılında yeni bir yasayla, tahıl viskileriyle malt viskilerin harmanlanması yasallaştıktan sonra bu rüzgarı arkasına alan Alexander Walker, markayı bir sonraki jenerasyona bıraktığında gelirlerin yaklaşık %90’ı viskiden geliyordu. Günümüzde Diageo bünyesinde faaliyetlerine devam eden firmanın, şu anki başharmancısı Jim Beveridge’dır.

Johnnie Walker’ in Platinum Label’ da gittiği etiket değişikliği üzerine ortaya çıkan  J.W 18 markanın ilk kez bir renk yerine yıl ibaresini ön plana çıkardığı bir üründür. J.W. 18, şişe ve etiket tasarımıyla hem leziz hem şık bir viski.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, karamel, kuru yemiş, vanilya, meşe, muz ve marzipan kokularıç

Skor: 86

Damak

Karamel, vanilya, kuru meyve, kuru üzüm, narenciye, kuru yemiş, badem, koyu meyve ve yağ tatları. Dengeli ve kıvamlı bir yapı.

Skor: 85

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Baharat, narenciye, kuru meyve ve bitter çikolata aromaları.

Skor: 81

Genel

Johnnie Walker 18 kıvamlı ve dolgun yapısı, yumuşak içimi ve ağızda bıraktığı güzel tatlar ile bizlere viskimizi yudumlarken güzel vakit geçirmeyi vaadediyor. İçinde bulunan 18 ayrı viskinin güzel bir harmanı olduğunu burundan ziyade damakta bize hissettiriyor.

Skor: 84

Burun

Çiçeksi, vanilya ve tropik meyveleri takiben hafif bal. Bir Johnnie Walker ekspresyonunda ender rastlanır biçimde is neredeyse yok gibi. Çok yumuşak.

Skor: 91

Damak

Kuru üzüm ön planda, portakal ve vanilya birazda baharatlı ve dolgun gövdeli.

Skor: 92

Bitiş

Orta uzunlukta. Çiçeksi ve baharatlı.

Skor: 88

Genel

J.W 18 yaşıtı harman viskiler arasında favorim değil ancak denk geldiğimde kesinlikle hayır demeyeceğim bir ekspresyon.

Skor: 90

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et