Glenfiddich 18

Yazan: theviski
2970 görüntüleme
Viski: Glenfiddich 18
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glenfiddich
Şişeleyici: William Grant & Sons
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 18

Glenfiddich günümüzde Glenlivet ile birlikte dünyanın en çok satan iki malt viski üreticisinden biridir. Glenfiddich ismi İskoç Gaelce’sinde geyikler vadisi anlamına gelir. Damıtımevininin kuruluşu Willam Grant’ın muhasebecisi olduğu Mortlach damıtımevinden ayrılıp 1886 yılında kendi damıtımevini inşa etmeye başlamasına dayanır. Bu süreçte William Grant yedi oğlu, iki kızı ve bir taş ustasıyla birlikte aynı yıl içinde damıtımevinin inşaatını bitirirler. Damıtımevi ilk imbiklerini o zamanlar Cardow olarak anılan günümüzde Cardhu olarak bildiğimiz damıtımevinden ikinci el olarak satın alır ve nihayet 1887 yılı noel gününde ilk damıtımını gerçekleştirir. Glenfiddich 1960’lı yıllarda üç önemli hamleyle dünya çapında bilinirliğe kavuşmaya başlar. Bunlardan ilki 1961 yılında viskilerinin üç ham maddesini sembolize eden ( hava, su, maltlanmış arpa) ikonik üçgen formlu şişenin sunulması, ikincisi ise 1963 yılında ilk kez İskoçya dışına, Glenfiddich markasıyla malt viski ihracatını gerçekleştirmesi. Üçüncü olarak ise 1969 ylında ilk kez bir ziyaretçi merkezi açan damıtımevi olmasıdır. Günümüzde hala bir aile işletmesi olarak kalmayı başarmış damıtımevi, ailenin beşinci kuşak üyelerince işletilmektedir ve 10 adet büyük armut formunda, 20 adet küçük boy imbiğiyle yıllık ortalama 13.5 milyon litrelik bir üretim hacmine sahiptir.

Glenfiddich 18, damıtımevinin çekirdek ürün gamında ki 18 yıllık ekspresyonu. İlk olarak Excellence adıyla satışa sunulan ekspresyon daha sonradan Ancient Reserve adıyla 2008 yılına kadar raflarda ki yerini almıştı. Günümüzde ise Glenfiddich 18 olarak karşımızda. Etiketin altında Small Batch Reserve yazmasının sebebi, damıtımevinin 18 yaşına girmiş viskilerinden belli bir kısmını seçip birbirleriyle evlendirmesinden dolayı geliyor. Yıllanmada Avrupa meşe şeri fıçıları ve ex-bourbon fıçıları kullanılıyor. Jim Murray Whisky Bible 2014 Baskısında Liquid Gold Award sahibi.

Tadım Notları

Burun

Baharat, karamel, elma, narenciye, koyu meyve, çiçeksi ve bitkisel kokular.

Skor: 82

Damak

Karamel, vanilya, baharat,bal, limon, kuru meyve, narenciye, koyu meyve ve odunsu tatlar.

Skor: 84

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Karamel, şeri, kuru meyve ve odunsu aromalar.

Skor: 83

Genel

Glenfiddich 18 içimi son derece keyigli ve yumuşak olan şeri karakterini narenciye ve baharat karakterlerinin önünce tutan ve dengeli profillere sahip olan tadımı ve içim zevk veren güzel bir ekspresyon.

Skor: 83

Burun

Oldukça meyvemsi, kuru üzüm ve tarçın. Pekmez gibi

Skor: 85

Damak

Başta kuru üzüm olmak üzere meyvemsi karekter devam ediyor. 12 den aşina olduğumuz elma armut gibi lezzetler hala var ama biraz daha arka planda.

Skor: 82

Bitiş

Orta uzunlukta baharatlı biraz karamelimsi ve kurutucu bir bitiş.

Skor: 74

Genel

Meyvemsi karekteri ile tatmin edici zenginleşirilmiş bir Glenfiddich 18.

Skor: 80

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et