Johnnie Walker Black Label

Yazan: theviski
7557 görüntüleme
Viski: Johnnie Walker Black Label
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Johnie Walker
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: 12

Markanın temelleri 1820 yılında İskoçya’ nın Kilmarnock şehrinde bir bakkal dükkanı işleten John Walker’ın özellikle 1823 yılında Birleşik Krallık tarafından ilan edilen “tüketim yasası” sonrası viski harmanlamaya başlamasıyla atılmıştır. Sanılanın aksine markaya ismini veren John (Johnnie) Walker zamanında ailenin gelirlerinin sadece %8’lik bir kısmı viskiden elde ediliyordu. Marka viski sektöründe esas atılımı John Walker’in oğlu olan Alexander Walker yapmıştır. 1857 yılında hayatını kaybeden John Walker’in yerine geçen Alexander, 1860 yılında yeni bir yasayla, tahıl viskileriyle malt viskilerin harmanlanması yasallaştıktan sonra bu rüzgarı arkasına alan Alexander Walker, markayı bir sonraki jenerasyona bıraktığında gelirlerin yaklaşık %90’ı viskiden geliyordu. Günümüzde Diageo bünyesinde faaliyetlerine devam eden firmanın, şu anki başharmancısı Jim Beveridge’dir

J.W Black Label 1865 yılında markanın kurucusu John Walker’in oğlu Alexander Walker tarafından harmanlanmıştır. Ekspresyon piyasaya ilk sürüldüğü yıllarda Walker’s Old Highland ismiyle piyasaya sürülmüştü, daha sonrasında 1905 yılında isim değişikliğine gidip Exrta Old Highland Special adını almıştır. 1909 senesine geldiğimizde ise markanın o dönemde Special Old Higland (sonrasında Red Label olacak) ekspresyonuyla isim karışıklığını ortadan kaldırmak ve markayı yeniden şekillendirmek amacıyla günümüzde de kullanılmakta olan Black Label adını almıştır. Marka yeniden şekillendikten sonra, özellikle Birleşik Krallık ve ABD’de tanınmaya ve yaygınlaşmaya başlayamıştır. Black Label’ın en meşhur tüketicisi, Kraliyet Donanma Bakanı olarak ülkemize karşı Gelibolu Operasyonunu  planlayan ve başarısız olan, fakat daha sonra Başbakan olarak İkinci Dünya Savaşı’nı kazanan isim olan Winston Churchill’di. 40 civarında malt ve tahıl viskisinin bir harmanı olan J.W Balck Label’ın kalbinde J.W’nin çoğu ekspresyonunda olduğu gibi “Cardhu” var.

Tadım Notları

Burun

Karamel, vanilya, meşe, tarçın, kuru meyve, koyu meyve ve is kokuları.

Skor: 83

Damak

Kestane balı, karamel, meşe, çikolata,badem, fındık ve koyu meyve tatları. Kıvamlı ve yağlı bir bir yapı.

Skor: 86

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Karamel, kuru meyve ve baharat aromaları.

Skor: 81

Genel

Johnnie Walker Black Label birçok viskicinin viskiyle tanıştığı fiyat performansı ile her markete gittiklerinde ellerinin raflarına uzandığı. Yumuşak, kıvamlı ve doygunluk hissini güzel bir şekilde aktaran ve kendisiyle gönül bağı kurduran bir baş ucu viskisi. Etrafımda ben Johnnie Walker Black Label sevmiyorum diyenleri duyduğumda tek nasıl olur dediğim tek viski diyebilirim :).

Skor: 83

Burun

Kuru meyve ve narenciye kokularını takiben tatlı bir is ve vanilya.

Skor: 86

Damak

Bir harman için oldukça kompleks. Tatlı, hafif tuzlu ve isli. Dilin her noktasına dokunuyor. Vanilya ve karamel, hafif tahıl tatları mevcut.

Skor: 91

Bitiş

Orta uzunlukta, tatlı ve baharatlı bir bitişi var. En sona kalan narenciye aromaları ile damağı terk ediyor.

Skor: 84

Genel

Gündelik tüketim için kişisel favorim olan Black Label, özellikle ülkemizdeki fiyat etiketine kıyasla sunduğu lezzetiyle eskimeyecek bir klasik.

Skor: 87

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et