Kavalan Single Malt

Yazan: theviski
1790 görüntüleme
Viski: Kavalan Single Malt
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Kavalan
Şişeleyici: Kavalan
Köken: Tayvan
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Tayvan’ın kuzeydoğusunda yer alan Yilan bölgesinde konumlanan damıtımevi, henüz 2005 yılında faaliyete geçmiş olmasına rağmen, ekspresyonlarıyla ödüllere doymayan, ünü hızla bütün dünyaya yayılan bir damıtımevi olmayı başarmıştır. Tayvanlı King Car bünyesinde faaliyet gösteren damıtımevi, Üretim süreçlerinde İskoçların uyguladığı yöntemleri kullanıyor. Maltlanmış arpayı Avrupa’dan ithal eden damıtımevi, su ve mayayı ise yerli kaynaklardan temin ediyor. Sadece tek malt viski üretimi yapılan damıtımevi, yıllık 10 milyon litre üretim hacmiyle dünyanın kapasite olarak önde gelenlerinden biri olmayı başarmıştır. Tayvan’nın iklimi nedeniyle buharlaşmanın çok fazla olması (%10-15 arası) dezavantaj gibi görünse de viski olgunlaşma süreleri çok kısalmış oluyor. Bu da üretim kapasitesindeki artışın geri dönüşünün çok hızlı olmasını sağlıyor. Hiçbir ekspresyonunda yaş belirtilmeyen Kavalan’ın fıçıda bekledikleri süre ortalama 3 ila 5 yıl aralığında değişiyor.

Kavalan Single malt damıtımevinin giriş seviyesindeki ve 2008 yılında satışa sunduğu ilk ekspresyonudur. Kullanılmış burbon, şeri ve Amerikan meşe fıçılarda süresini bilmediğimiz ancak iklimsel koşulları göz önünde bulundururarak en az 4 yıl süreyle olgunlaştığını tahmin ettiğimiz ekspresyon %40 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Pekmez, baharat, koyu meyve, nane, meyan, karamel, kuru meyve, kuru yemiş ve odunsu kokular.

Skor: 84

Damak

Baharat, mesir macunu, pekmez, koyu meyve, karanfil, karamel, kuru yemiş, kuru meyve ve odusnu tatlar. Kıvamlı ve kremamsı bir yapı.

Skor: 82

Bitiş

Uzun bir bitiş. Baharat, mesir macunu, koyu meyve, kuru meyve ve kuru yemiş aromları.

Skor: 84

Genel

Kavalan Single Malt yumuşak içimli kıvamlı yapısıyla gerçekten denenmeyi hakediyor. Dengeli profilleri ve yağlı yapısı gerçekten hoş bir deneyim sunuyor. Ülkemizde de satışı bulunan ekspresyonu tatma fırsatınız olduğunda denemenizi tavsiye ederim.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et