Amrut Fusion

Yazan: theviski
1412 görüntüleme
Viski: Amrut Fusion
Alkol Oranı: %50
Damıtım Evi: Amrut
Şişeleyici: Amrut
Köken: Hindistan
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

1940’lı yıllarda kurulan Amrut Damıtımevi,  Hindistan’ın dünya çapındaki en önemli damıtımevlerinden biridir. Damıtımevi, ülkenin ilk single malt viskisini 2004 yılında piyasaya sürmüştür. Sanskrit dilinden gelen “Amrut” kelimesi “Tanrıların Nektarı” olarak Türkçeye çevrilmektedir. Damıtımevi, tropikal iklime sahip, denizden yüksekte bir bölgede kurulmuştur. Hava sıcaklığı ve nemin yüksekliği nedeniyle üretilen viskiler çok daha hızlı bir şekilde olgunlaşmaktadır. Bu yüzden,  meleklerin payı da oldukça yüksektir. Damıtımevinin ekspresyonları erken olgunlaştığı için yıl belirtilmemektedir. Amrut Damıtımevinin ekspresyonları ülkemizde de kolaylıkla bulunabilmektedir.

Damıtımevinin standart ekspresyonlarından biri olan “Amrut Fusion”, Hindistan ve İskoçya’ya özgü lezzetleri içinde barındırmaktadır.  Bu  ekspresyonda %75 oranında Hindistan arpası ve %25 oranında İskoçya’dan gelen turbalanmış arpa kullanılmaktadır. Üretimde, Hint Arpası ve İskoç turbalı arpası ayrı ayrı fermente edilir, damıtılır, saklanır ve nihayetinde birleştirilir. Bu nedenle ismi “Fusion” yani “birleşme-kaynaşma” manasına gelmektedir. Yüzde 50 alkol oranına sahip Amrut Fusion, Jim Murray’ın Whisky Bible kitabının 2010 yılı baskısında “dünyanın en iyi 3. viskisi” seçilmiştir.

Tadım Notları

Burun

Sütlü çikolata, hafif is, vanilya, baharat, köri ve karanfil kokuları.

Skor: 92

Damak

Baskın baharat azalarak yerini, meyve tatlarına bırakıyor, kuru meyve ve çikolata tatlarının ardından az biraz pekmez tadı damakta yer buluyor.

Skor:90

Bitiş

Uzun bir bitiş. Meyve, baharat, çikolata, karamel, malt tatları azalarak yerini, is karakterine bırakıyor ve is uzunca bir süre ağızda yer ediyor.

Skor: 93

Genel

Amrut Fusion %50 alkol oranına rağmen keyifli ve dengeli bir içim sunuyor. Zengin tatlar içermesi ve bu tatları belirgin bir şekilde aktarması gerçekten çok keyif veriyor. Belkide içinde bizden tatları daha çok barındırdığı için biraz daha sempati kazanıyor. İç pazarda bulunabilen bir viski olması ise cabası.

Skor:92

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et