Teeling Single Grain

Yazan: theviski
1823 görüntüleme
Viski: Teeling Single Grain
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Teeling
Şişeleyici: Teeling
Köken: İrlanda
Tip: Tek Tahıl
Yaş: NAS

Teeling Damıtımevi, 2015 yılında faaliyetine başlayan çok genç bir damıtımevi. Bununla birlikte Dublin’de 125 yıl sonra kurulan ilk damıtımevi olma özelliğine sahip. Tabi Teeling’in çok kısa sürede, viski dünyasında önemli bir yer edinmesi geçmişten gelen deneyimine dayanıyor. Teeling ailesine ait ilk damıtımevini 1782 yılında Walter Teeling kurmuştur. Daha sonrasında bu damıtımevi William Jameson’a ait olan komşusu Marrowbone Lane Damıtımevine satılmış ve daha sonrasında ekonomik koşullardan dolayı 1923 yılında kapanmıştır. Walter Teeling’in torunlarından John Teeling ise 1985 yılında devlete ait bir fabrikayı satın alarak dört yıl sonra Cooley damıtımevini faaliyete geçirmiştir. John Teeling’in oğulları Jack ve Stephan Cooley Damıtımevini, 2011 yılında 95 milyon dolar bedel karşılığı Beam International firmasına satıyor. Ancak yapılan satış anlaşmasında ellerindeki yıllanmış 16,000 fıçının ailede kalması şartı konularak bu fıçıları kendilerine saklamışlardır. Daha sonra bu fıçılar Teeling Damıtımevinin açılışında ilk şişelemeler için kullanılmıştır. Bugün satışta olan bazı Teeling ekspresyonları, Cooley damıtımevinde üretilen viskilerden elde edilmektedir.

Teeling de diğer damıtımevleri gibi klasik İrlanda viski üretim metodlarını uygulayarak, hem maltlanmış hem maltlanmamış arpa kullanmakta ve içkilerini 3 kere distile etmektedir. Damıtma işlemi için pot still imbikleri kullanmaktadırlar.

Teeling Single Grain, içinde %95 oranında mısır bulunan bir tahıl viskisi. Öncelikele eski burbon fıçılarda, sonrasında Kaliforniya’dan gelen Cabernet Sauvignon fıçılarında olgunlaştırılan ekspresyon, soğuk filtrasyon uygulanmadan ve %46 alkol derecesiyle şişeleniyor. Şişe etiketinde üretim tarihi ve Jack Teeling’in imzası bulunuyor. Ülkemizde market raflarındaki yerini alan Teeling Single Grain, hem İrlanda, hem tahıl viskisi karakterlerini bünyesinde barındıran, viskiseverlerin zevkle tüketebileceği, başarılı bir ekspreyon.

Tadım Notları

Burun

Uhu, vanilya, kırmızı elma, tahıl ve tatlı kokular.

Skor: 71

Damak

Şarabi tatlar, şeker kamışı, tahıl, kuru yemiş ve vanilya tatları.

Skor: 75

Bitiş

Orta bir bitiş. Uhu, hindistan cevizi, tahıl ve vanilya.

Skor: 72

Genel

Teeling Single Grain adında anlaşılacağı üzerine bir tahıl viskisi. Tahıl viskileri ile aram pek iyi olmasada kendisi yumuşak içimi ve çokta karmaşık olmayan yapısı ile yorucu bir günün ardından hoş bir eşlikçi olabilir.

Skor: 73

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et