Bowmore 12

Yazan: theviski
2217 görüntüleme
Viski: Bowmore 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Bowmore
Şişeleyici: Bowmore
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Bowmore damıtımevi, Islay adasında 1779 yılında John P. Simson tarafından kurulan İskoçya’nın en eski damıtımevlerinden biridir. John P. Simson’dan sonra, damıtımevi Alman kökenli Mutter ailesine geçmiştir. Ailenin başı olan James Mutter Osmanlı İmparatorluğu, Portekiz ve Brazilya’nın Glasgow Konsolosluğu görevini yapmıştır. Damıtımevi birkaç kez el değiştirdikten sonra en son 1994 yılında bünyesindeki diğer markalar ile beraber Suntory tarafından satın alınmıştır.

Bowmore 12; kullanılmış bourbon fıçılarda olgunlaştırılan, kompleks ve dengeli yapısı ile markanın en önde gelen ve en çok satışı olan ekspresyonlarından birisidir. Bowmore 12, 2017 International Spirit Challenge’da ve 2018 yılında San Fransisco World Spirits Competition’da altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

İs, karamel, bal, narenciye, limon, baharat, tarçın, vanilya ve çiçeksi kokuların güzel uyumu.

Skor: 81

Damak

İs, narenciye, olgun meyve, kuru meyve, baharat, tarçın ve çiçeksi tatlar.

Skor: 79

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. İs, baharat, narenciye, kuru meyve ve karamel aromaları.

Skor: 77

Genel

Bowmore 12 isli viskilere giriş için güzel bir ekspresyon. Çok sert is notalarına sahip olmadığı için hem isli viskiler ile tanışmak isteyenler için güzel bir giriş hemde bal ve çiçeksi tatlar gibi is’in ardında kamufle olabilecek tatları sunması bakımından güzel bir ekspresyon.

Skor: 79

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et