Maker’s Mark

Yazan: theviski
3299 görüntüleme
Viski: Maker’s Mark
Alkol Oranı: %45
Damıtım Evi: Maker’s Mark
Şişeleyici: Maker’s Mark
Köken: Amerika
Tip: Burbon
Yaş: NAS

Maker’s Mark’ın doğuşu 1953 yılında T. William “Bill” Samuels Sr.’ın, 1805 yılından beri üretim yapmakta olan “Burks Damıtımevini” 35.000 Amerikan Doları bedelle satın almasıyla gerçekleşmiştir. 1954 yılında üretime başlayan Maker’s Mark, ilk şişelemesini 1958 yılında gerçekleştirerek piyasaya sunulmuştur. Maker’s Mark’ın meşhur balmumu kapağı ilk şişelemeyle birlikte görücüye sunulmuş ve markanın pazarda dikkat çekmesinde önemli bir etkisi olmuştur. Balmumu kapak ve etiket tasarımı William’ın eşi Marjorie Samuels tarafından yapılmıştır. Yıllar 1980’e geldiğinde Maker’s Mark (Burks) Damıtımevi ABD Federal Hükümeti tarafından, ABD’de hala üretim yapmakta olan en eski viski damıtımevi olması sebebiyle Ulusal Tarihi Öneme Sahip Eser statüsüne almıştır. Maker’s Mark birçok kez büyük firmalar tarafından el değiştirmiş olsa da Samuels ailesi damıtımevinin yönetiminden ayrılmamıştır. Damıtımevi esas yükselişini 1994’de, Allied Domecq bünyesinde faaliyetlerine devam ettiği sırada efsanevi başdamıtımcısı Dave Pickerell’ı bünyesine katınca gerçekleştirmiştir. 1994’den hayatını kaybettiği 2018 yılına kadar başdamıtımcı olan Pickerell döneminde Maker’s Mark satışlarını yıllık 175.000 kasadan 1.000.000 adete kadar yükseltmiştir. Son olarak 2011 yılında Beam grubuna satılan damıtımevi, 2014’de Beam grubunun Suntory tarafından satın alınmasıyla faaliyetlerini Beam Suntory çatısı altında devam ettirmektedir.

Maker’s Mark damıtımevinin temel ekspresyonudur. Bir Kentucky Straight Bourbon olmakla birlikte üretiminde klasik bourbonlardan farklı olarak çavdar yerine kırmızı kış buğdayı kullanılmaktadır. Tam mayşe tarifi ise %70 mısır, %16 kırmızı kış buğdayı ve %14 maltlanmış arpadan oluşmaktadır. Bir bourbon olduğundan olgunlaşma sürecini doğal olarak içi yakılmış Amerikan meşe fıçılarda geçiren Maker’s Mark, ortalama 6 yıllık bir olgunlaşma sürecine sahiptir. 2013 yılında ekspresyonun %45 olan alkol oranını %42’ye çekileceği duyurulunca büyük tepkilerle ve e-mail yağmuruyla karşılaşan damıtımevi geri adım atıp şişelemesini %45 alkol oranıyla yapmaya devam etmektedir.

Tadım Notları

Burun

Acı badem, karamel, meşe, bal, baharat, muz, hardal, mısır ve vanilya kokuları.

Skor: 80

Damak

Tarçın, karabiber, acı badem, karamel, kuru yemiş, muz, esmer şeker, vanilya, çavdar ve tarçın tatları.

Skor: 81

Bitiş

Uzun bir bitiş. Muz, meşe, vanilya, kuru yemiş, baharat ve tereyağ aromları.

Skor: 83

Genel

Maker’s Mark uzun uzun bitişi ve belirgin aromaları ile keyifli bir deneyim sunuyor. Ülkemizde de satışı bulunan ekspresyon denenmeyi hakediyor.

Skor: 81

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et