Aberlour 12 Double Cask Matured

Yazan: theviski
3473 görüntüleme
Viski: Aberlour 12 Double Cask Matured
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Aberlour
Şişeleyici: Aberlour
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Aberlour damıtımevi 1879 yılında Spey ve Lour nehirlerinin yanında James Fleming tarafından kurulmuştur. James Fleming’in 1895’deki ölümünün ardından damıtımevi Robert Throne & Sons tarafından satın alınmış ve 1921 yılına kadar aynı aile tarafından işletilmiştir. 1945 yılında ise Aberlour damıtımevi, Campbell & Sons firmasına satılmıştır. 1975 yılına gelindiğinde ise; Campbell & Sons firmasının Pernod Richard tarafından alınmasıyla birlikte Aberlour damıtımevi de Pernod Richard bünyesine katılmıştır. Günümüzde hala damıtımevini aynı firma işletmektedir.

Aberlour 12 kullanılmış bourbon fıçılarında olgunlaştırıldıktan sonra şeri fıçılarında bitiş işlemi gören %40 ve %43’lük ekspresyonları bulunan bir viskidir. Ayrıca “San Francisco World Spirits Competitions”’da 2007 yılında altın, 2011 yılında ise gümüş madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Hafif çiğ alkol kokusunun ardından, karamel, meşe, baharat, koyu meyve ve tarçın kokuları.

Skor: 75

Damak

Narenciye, koyu meyve, kuru meyve, hint cevizi, baharat ve karabiber tatları.

Skor:80

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Olgun meyve, meşe, baharat, karamel ve tarçın aromaları.

Skor: 78

Genel

Aberlour 12 piyasada kolay bulunabilen bir single malt ve fiyat performans olarak başarılı olmasından dolayı ülkemizde şu an için rahatlık ile tüketebileceğimiz bir viski. Kıvamlı ve dengeli yapısı kadehteki her yudumda ayrı bir keyif veriyor.

Skor: 78

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et