Ballantine’s 17

Yazan: theviski
1916 görüntüleme
Viski: Ballantine’s 17
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Ballantine’s
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: 17

Ballantine’s geçmişi 19 yy. sonlarına dayanan bir harman viski üreticisidir. Firma dünyada viskileri en çok satılan ikinci firma unvanı elinde tutmaktadır. Raflarda görmekte olduğumuz baz ekspresyonu olan Ballantine’s Finest, firmanın 1910 yılında harmanladığı ve kendi kategorisinde tarifi değişmeyen en eski viski olma özelliğine sahiptir. Ballantine’s kalbinde Glenburgie, Glentauchers ve Miltonduff damıtımevlerinden aldığı tek malt viskileri kullanmaktadır. Başharmancılığını ise 2005 yılından itibaren Sandy Hyslop yapmaktadır. Günümüzde Ballantine’s markası Pernod Ricard grubunun içerisinde yer almaktadır.

Ballantine’s 17, marka tarihinin ikinci başharmancısı George Robertson’un bir eseridir. George Robertson, savaş yıllarında ve savaştan önceki Amerikan alkol yasağı (prohibition) döneminde fıçılarda beklemiş olan viskilerden İkinci Dünya Savaşının bitiminden sonra bu ekspresyonu yaratmıştır. Bu viski, tarihteki ilk 17 yıllık harman olma özelliğine de sahiptir. Ballantine’s 17, son yıllarda başta ünlü viski yazarı Jim Murray olmak üzere birçok uzman tarafından övgüye layık görülmüştür.

Tadım Notları

Burun

Uhu, bal, meyan, olgun muz, baharat, kuru meyve, kuru yemiş, hafif tahıl ve odunsu kokular.

Skor: 82

Damak

Hafif yakan ve damak kurutan il yudumun ardından baharat, karabiber, hafif is, meşe, meyan tatları.

Skor:88

Bitiş

Orta-Uzun bitiş. Baharat, karabiber, meyan ve odunsu aromalar.

Skor: 82

Genel

Ballantine’s 17 keyifli bir içime sahip olan ve her yudum aldığınız keyfi arttıran güzel bir ekspresyon. Ülkemizde bulunulurluğu olsada gün geçtikçe biraz daha zorlaştığı için gördüğünüz yerde almanızı tavsiye ederim.

Skor: 84

Burun

Tatlı biraz tahılsı, kakao ve deri.

Skor: 84

Damak

Çok dengeli, limon, karamelize şekeri takiben hafif isli.

Skor: 86

Bitiş

Orta uzunlukta meyvemsi ve biraz kurutucu bir bitiş.

Skor: 78

Genel

Ballantine’s 17 her daim elimin altında olmasını isteyeceğim bir ekspresyon.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et