Glenfiddich 12

Yazan: theviski
6304 görüntüleme
Viski: Glenfiddich 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glenfiddich
Şişeleyici: William Grant & Sons
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Glenfiddich günümüzde Glenlivet ile birlikte dünyanın en çok satan iki malt viski üreticisinden biridir. Glenfiddich ismi İskoç Gaelce’sinde geyikler vadisi anlamına gelir. Damıtımevininin kuruluşu Willam Grant’ın muhasebecisi olduğu Mortlach damıtımevinden ayrılıp 1886 yılında kendi damıtımevini inşa etmeye başlamasına dayanır. Bu süreçte William Grant yedi oğlu, iki kızı ve bir taş ustasıyla birlikte aynı yıl içinde damıtımevinin inşaatını bitirirler. Damıtımevi ilk imbiklerini o zamanlar Cardow olarak anılan günümüzde Cardhu olarak bildiğimiz damıtımevinden ikinci el olarak satın alır ve nihayet 1887 yılı noel gününde ilk damıtımını gerçekleştirir. Glenfiddich 1960’lı yıllarda üç önemli hamleyle dünya çapında bilinirliğe kavuşmaya başlar. Bunlardan ilki 1961 yılında viskilerinin üç ham maddesini sembolize eden ( hava, su, maltlanmış arpa) ikonik üçgen formlu şişenin sunulması, ikincisi ise 1963 yılında ilk kez İskoçya dışına, Glenfiddich markasıyla malt viski ihracatını gerçekleştirmesi. Üçüncü olarak ise 1969 ylında ilk kez bir ziyaretçi merkezi açan damıtımevi olmasıdır. Günümüzde hala bir aile işletmesi olarak kalmayı başarmış damıtımevi, ailenin beşinci kuşak üyelerince işletilmektedir ve 10 adet büyük armut formunda, 20 adet küçük boy imbiğiyle yıllık ortalama 13.5 milyon litrelik bir üretim hacmine sahiptir.

Glenfiddich 12, 2002 yılında Caoran Reserve adıyla damıtımevinin temel ekspresyonu olarak piyasaya sunulmuştur. 2019 yılında dünyanın en çok satan tek malt viskisi olan Glenfiddich 12,Amerikan meşe ve Avrupa meşe şeri fıçılarında yıllandırılıyor. 2007 International Wine and Spirit Competition altın madalya ödüllü.

Tadım Notları

Burun

Hafif çiğ alkol, baharat, karabiber, narenciye, karamel, bal ve odunsu kokular.

Skor: 77

Damak

Baharat, karabiber, narenciye, karamel, elma, vanilya ve çiçeksi tatlar.

Skor: 75

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Baharat, karamel ve narenciye aromaları.

Skor: 75

Genel

Glenfiddich 12 neden dünyanın en çok satan tek maltlarından birisi olduğunu, tattığımızda bizlere açıklıyor. Çok yüksek beklentilere sokmadan keyifli, güzel, bir tecrübe sunan ekspresyonun kolay bulunabilir olması ise onu gündelik içim içinde özel kılıyor.

Skor: 76

Burun

Elma, armut kokuları hakim bunları takiben hafif tahılsı ve asidik.

Skor: 76

Damak

Taze meyveler yine hakim, asidiklik damaktada devam ediyor ama rahatsız edici değil. Bal ve tahıl

Skor: 74

Bitiş

Orta-kısa uzunlukta meşe ve meyvemsi rahiyalar ön planda.

Skor: 71

Genel

Single malt viskiye giriş için gayet uygun ve eskimeyecek bir klasik.

Skor: 74

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et