Chivas Regal XV

Yazan: theviski
2589 görüntüleme
Viski: Chivas Regal XV
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi:
Şişeleyici: Chivas Regal
Köken: İskoçya
Tip: Harman Viski
Yaş: 15

Chivas Regal, viski denilince akla gelen başlıca markalardan biridir. Markanın kökeni 1801 yılında Chivas kardeşlerin ilk dükkânlarını açmalarına kadar uzanmaktadır. Söz konusu dükkânda çeşitli lüks tüketim malzemeleri ve alkollü içki satışı yapılırken 1909 yılında Chivas Regal markalı ilk viski satışı gerçekleştirilmiştir. Bahsi geçen viski 25 yıllık bir harman olan Chivas Regal 25’tir. Chivas Regal, 1933’de ABD alkol yasağının (Prohibition) sona ermesinin ardından 1939 yılında bugün bildiğimiz 12 yıllık harmanlanmış viskiyle piyasaya dönmüştür.  Günümüzde, Strathisla damıtımevinden gelen tek malt viskiler Chivas Regal karışımının kalbinde yer almaktadır. 2001 yılında Pernod-Ricard grubu tarafından satın alınan firmanın başharmancılığını 1989 yılından bugüne Colin Scott yapmaktadır.

Chivas Regal XV, 2018 yılında markanın çekirdek ürün yelpazesine katılmıştır. 15 yıllık bir harman olan Chivas XV, yıllandırma işleminin sonunda Grande Champagne Cognac fıçılarında bitiş verilmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Tadım Notları

Burun

Vanilya, bal, tarçın, narenciye, koyu meyve, elma ve hafif çiğ alkol kokuları.

Skor: 80

Damak

Kıvamlı ve dolgun bir damak. Karamel, çikolata, narenciye, koyu meyve ve baharat tatları.

Skor: 82

Bitiş

Orta bir bitiş. Vanilya, karamel, koyu meyve ve baharat aromaları.

Skor: 79

Genel

Chivas Regal XV tatlı karakterler barındırması uygun fiyatı ve kolay bulunabilmesinden dolayı günlük viskiler kategorisinde değerlendirebileceğimiz güzel bir blend olarak akıllarımızdaki yerini alıyor. Grande Champagne Cognac fıçılarının tatlı karakterdeki etkisinide hiç yabana atmamak lazım.

Skor: 80

Burun

Taze bir burnu var narenciye bal ve tahıl.

Skor: 81

Damak

Tereyağlı bisküvi, karamel, vanilyayı takiben taze meyve aromaları geliyor. Yumuşak içimli ve dolgun.

Skor: 84

Bitiş

Orta uzunlukta, hoş bir armut ve vanilya dansı.

Skor: 83

Genel

Taze karakteriyle, ferahlatıcı bir viski içmek istediğimde Chivas XV elimin gideceği şişelerden biri.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et