Talisker 10

Yazan: theviski
4943 görüntüleme
Viski: Talisker 10
Alkol Oranı: %45.8
Damıtım Evi: Talisker
Şişeleyici: Talisker
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Talisker damıtımevi 1830 yılında Hugh ve Kenneth MacAskill tarafından Skye adasında kurulmuştur. Damıtımevi 1880-1887 yılları arasında renovasyona uğramış ve 1900 yılında kapasitesini arttırmıştır. 1960 yılında imbiklerin bulunduğu bölümde çıkan yangının ardından damıtımevi tamamen yenilenmiştir. Bir zamanlar Skye adasında kurulu yedi damıtımevinden günümüzde yalnızca Talisker damıtımevi ayakta kalabilmiştir. Halihazırda Diageo grubuna ait olan damıtımevi 10’un üzerinde ekspresyon ile bize farklı deneyimler sunmaktadır. Ayrıca birçok malt harmanı ve harman viskinin içinde yer alan Talisker, kendine has karakterini farklı ekspresyonlarda da bize anımsatmaktadır.

Talisker 10 için damıtılan alkolün turba seviyesi yaklaşık olarak 16 ila 22 ppm civarındadır. 10 yıl boyunca kullanılmış bourbon fıçılarda olgunlaştırılmaktadır. Ekspresyon 2015 yılında San Francisco World Spirits Competition’da iki adet altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Talisker 10 burunda bizi alıp deniz kenarına götüren iyot kokusu eşliğiğinde, sahip olduğu tatminkar is ile narenciye meşe ve tatlı kokuları arka planda bırakıyor.

Skor: 89

Damak

Burunda arka planda kalan narenciye rahiyaları, damakta belirginleşiyor ve is, koyu meyve, karamel, yosun ve kahvemsi tatlar damakta kıvamlı bir şekilde yer alıyor.

Skor: 90

Bitiş

Uzun bir bitiş. Yosun, iyot, narenciye,is ve tatlı aromalar.

Skor: 90

Genel

Deniz kenarında tüketilirken farklı bir tat veren, Ankara’da içerken ise denize özlem duymamızı sağlayan güzel bir single malt. Yaz aylarında biraz buzla viskiyi soğutup seyrelttikten sonra çok daha rahat ve keyifli bir içimle tüketilebiliyor. Yanında midye dolma ile çok güzel anlar yaşatabiliyor.

Skor: 90

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et