Glenfiddich 15

Yazan: theviski
4335 görüntüleme
Viski: Glenfiddich 15
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glenfiddich
Şişeleyici: William Grant & Sons
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 15

Glenfiddich günümüzde Glenlivet ile birlikte dünyanın en çok satan iki malt viski üreticisinden biridir. Glenfiddich ismi İskoç Gaelce’sinde geyikler vadisi anlamına gelir. Damıtımevininin kuruluşu Willam Grant’ın muhasebecisi olduğu Mortlach damıtımevinden ayrılıp 1886 yılında kendi damıtımevini inşa etmeye başlamasına dayanır. Bu süreçte William Grant yedi oğlu, iki kızı ve bir taş ustasıyla birlikte aynı yıl içinde damıtımevinin inşaatını bitirirler. Damıtımevi ilk imbiklerini o zamanlar Cardow olarak anılan günümüzde Cardhu olarak bildiğimiz damıtımevinden ikinci el olarak satın alır ve nihayet 1887 yılı noel gününde ilk damıtımını gerçekleştirir. Glenfiddich 1960’lı yıllarda üç önemli hamleyle dünya çapında bilinirliğe kavuşmaya başlar. Bunlardan ilki 1961 yılında viskilerinin üç ham maddesini sembolize eden ( hava, su, maltlanmış arpa) ikonik üçgen formlu şişenin sunulması, ikincisi ise 1963 yılında ilk kez İskoçya dışına, Glenfiddich markasıyla malt viski ihracatını gerçekleştirmesi. Üçüncü olarak ise 1969 ylında ilk kez bir ziyaretçi merkezi açan damıtımevi olmasıdır. Günümüzde hala bir aile işletmesi olarak kalmayı başarmış damıtımevi, ailenin beşinci kuşak üyelerince işletilmektedir ve 10 adet büyük armut formunda, 20 adet küçük boy imbiğiyle yıllık ortalama 13.5 milyon litrelik bir üretim hacmine sahiptir.

Glenfiddich 15 Solera, damıtımevinin çekirdek ürün portföyündeki 15 yıllık ekspresyonu. İsminde barındırdığı Solera, bir üretim tekniğidir. 15 yıl boyunca şeri ve Amerikan meşelerinde yıllanan viski, ardından devasa bir meşe fıçıya giriyor. Bu devasa meşe fıçının görevi ise, 1998 yılından bu güne asla yarıdan fazla boş bırakılmaması. Kısaca özetlemek gerekirse 15 yıllık yıllanma sürecini tamamlayan viski bu devasa fıçıya alınıyor, ardından fıçının yarısı boşaltılarak şişelenmeye gidiyor ve fıçının boşalan yarısına yine 15 yıllık yıllanma sürecini tamamlamış viskiler katılıp önceden kalmış viskiyle evlendiriliyor. Teorik olarak baktığımızda güncel bir Glenfiddich 15 Solera içtiğimizde hala eser miktarda 1998 yılında damıtılmış ekspresyondan da tatmış oluyoruz. Solera yöntemini ve Glenfiddich 15’ in üretim sürecini açıklığa kavuşturduğumuza göre diğer bilgilerle devam edebiliriz. Glenfiddich 15 dünyanın en çok satan 10 tek malt viskisinden biridir, bu durumu daha da özel kılan ise listede ki diğer ekspresyonların tümü 10,12 veya yaş belirtmeyen viskilerken Glenfiddich 15 Soleranın listede ki tek 15 yıllık ekspresyon olması. 2017 International Wine &Spirit Competition altın madalyalı.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, baharat, karabiber, bal, koyu meyve ve çikolata kokuları.

Skor: 86

Damak

Dolgun yağlı ve kıvamlı bir yapı. Karamel, beyaz çikolata, narenciye,baharat, karabiber, koyu meyve, tarçın tatları.

Skor: 91

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Çikolata, karamel, bal ve narenciye aromaları.

Skor: 88

Genel

Glenfiddich 15 her gördüğümde almak istediğim ve tatmadan şişesine bakmanın bile çikolata tatlarını yansıttığı, çok başarılı burun, damak ve bitiş profillerine sahip, içimi yumuşak dengeli ve kıvamlı bir viski. Gerek fiyat performans gerek ise içerdiği aromalar ile markanın en sevdiğimi ekspresyonu diyebilirim.

Skor: 88

Burun

Enfes bir burun, bal, zencefil, narenciye ve hafiften vanilya.

Skor: 86

Damak

Bal ön planda, baharatsı başta tarçın olmak üzere, elma, badem.

Skor: 84

Bitiş

Orta uzunlukta baharatsı, hafif kurutucu bir bitiş.

Skor: 78

Genel

Glenfiddich 15 markanın standart ekspresyonları içinde favorim olan, tatlı karakteriyle beni tatmin eden bir ekspresyon.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et