The Macallan 12 Tripple Cask

Yazan: theviski
2251 görüntüleme
Viski: The Macallan 12 Tripple Cask
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: The Macallan
Şişeleyici: The Macallan
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Macallan Damıtımevi 1824 yılında Alexander Reid tarafından kurulmuştur. Macallan için ünlü viski yazarı Michael Jackson tarafından kullanılan “Viskilerin Rolls-Royce’u” tanımlaması, çoğu viskici tarafından aynen kabul görmektedir. Macallan Damıtımevi ekspresyonları için yapılan bir başka tanımlama da “şeri bombası”dır. Zira damıtımevi, hemen hemen tüm ekspresyonlarını olgunlaştırmak için şeri fıçıları kullanmaktadır. 1 ekspresyonu açık artırmada milyonlarca dolara alıcı bulan, ziyaretçilerin kapısında kuyruk olduğu damıtımevini bir sanat eseri olarak baştan aşağı yenileyen, yeni bir ekspresyonu Türkiye’de satışa sunulduğunda anında tükenen Macallan Damıtımevi, kendi çizgisinde ilerlemeye ve viski dünyasında önemli bir yer kaplamaya devam ediyor.

2018 yılında piyasaya sürülen ve Fine Oak serisinin yerine gelen Tirple Cask serisinin en genç üyesi olan Macallan Tiple Cask 12, içinide şeri olgunlaştırılmış Amerikan meşe, kullanılmış burbon fıçısı ve içinde şeri olgunlaştırılmış Avrupa meşe fıçılarında olgunlaşan viskilerin renklendirici kullanılmadan %40 alkol oranı ile ortaya çıkan bir ekspresyon.

Tadım Notları

Burun

Baharat, malt, vanilya, yeşil elma, narenciye, karamel, koyu meyve ve çiçeksi kokular.

Skor: 80

Damak

Bal, baharat, elma, armut, şekerli tatlar, kuru yemiş, koyu meyve, kuru meyve, narenciye ve muskat tatları. Gövdeli ve kremamsı bir yapı.

Skor: 85

Bitiş

Uzun bir bitiş. Koyu meyve, kuru meyve, narenciye, baharat ve muskat aromaları.

Skor: 85

Genel

Ülkemizde de rahat bir şekilde bulabildiğimiz Macallan 12 Triple Cask içimi yumuşak, meyvemsi notaları çok hoş sunan dengeli bir ekspresyon olarak gerçekten keyifli bir içime sahip.

Skor: 83

Burun

Kompleks bir koku profiline sahip.Vanilya ve narenciye notaları baskın. Derinlerden gelen kızarmış ekmek kokusu.

Skor: 84

Damak

Pürüzsüz bir içimi var.İlk yudumla beraber kuru meyve baskın (kuru üzüm, hurma)ve ona eşlik eden bitter çikolata.

Skor: 85

Bitiş

Uzun tatmin edici bir bitişi var.Hafif baharatlı bir şekilde sonlanıyor.

Skor: 86

Genel

3 farklı fıçıya girmenin kompleksliğini hissettiğimiz ekspresyon içimi gayet keyifli.

Skor: 85

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et