Glenmorangie 10 Original

Yazan: theviski
2908 görüntüleme
Viski: Glenmorangie 10 Original
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glenmorangie
Şişeleyici: Glenmorangie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 10

Kayıtlara göre Morangie çiftliğinde ilk alkol üretimi 1703 yılında başlamıştır. 1843 yılında William Matheson çiftliği satın almış ve bu çiftliği iki adet ikinci el cin ibiğini kullanarak damıtımevine çevirmiştir. Bu süreçte çiftliğin adı Glenmorangie damıtımevi olarak değişmiştir. Damıtımevi 1918 yılında en büyük müşterisi olan Macdonald & Muir tarafından satın alınmış ve Macdonald ailesi damıtımevini 90 sene boyunca idare etmiştir. 2004 yılında damıtımevi Fransız firması olan Moët Hennessy Louis Vuitton’a satılmıştır. Firma İskoçya’nın en uzun imbiklerini kullanmaktadır.

Glenmoranige 10 firmanın en baz ekspresyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanılmış Amerikan meşe fıçılarında 10 yıl olgunlaştırılan ekspresyon San Fransisco World Spirits Competition 2018’de altın madalya, International Spirit Challenge 2018 ve 2017 yılında ise gümüş madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Çiğ alkol kokusu hafiçe burunu okşadıktan sonra, kuru meyve, kuru yemiş, narenciye, karamel, vanilya, elma, kumkuat ve çiçeksi kokular.

Skor: 81

Damak

Vanilya, karamel, narenciye, elma, az miktarda baharat ve çiçeksi tatlar.

Skor: 79

Bitiş

Orta bir bitiş. Karamel, narenciye, malt, ve çiçeksi aromalar.

Skor: 75

Genel

Glenmorangie 10 damıtımevinin en yaygın ve kolay bulunabilen baz ekspresyonu ve satın aldığımız ücretin yanı sıra kolay bulunabilir olması keyifli bir viski içmek istediğimizde bizleri üzmeyecek bir single malt olarak karşılaması kendisine daha çok sempati ile yaklaşmamızı sağlıyor.

Skor: 78

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et