Glenlivet 12

Yazan: theviski
2723 görüntüleme
Viski: Glenlivet 12
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glenlivet
Şişeleyici: Glenlivet
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

1824 yılında Livet Nehri üzerinde kurulmuş olan Glenlivet Damıtımevi, Speyside bölgesinin en ünlü damıtımevlerinden biri konumundadır. Amerika’nın en çok satan tek malt viskisi Glenlivet, dünyada bu alanda ikinci sırada bulunmaktadır. Dünyanın en büyük alkollü içecek firmalarından olan Fransız Pernod Ricard firması çatısı altında üretimine devam eden damıtımevi, yaklaşık 10,5 milyon litrelik yıllık üretimiyle dikkat çekmektedir.

Damıtımevinin malt viskiye giriş düzeyinde sunduğu ekspresyonu olan Glenlivet 12, 2014 yılında stokların azalmasıyla birlikte bir süre piyasadan çekilmiştir. 2017 yılında raflara geri dönen Glenlivet 12, dünyanın en çok satan malt viskilerinden biri olmayı tekrar başarmıştır. 2005 ve 2010 yılları arasında San Francisco World Spirit Copetition’da dört gümüş ve bir altın madalya kazanan Glenlivet 12, %40 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Limon, sütlü çikolata, narenciye, ananas, kuruyemiş, fındık, krema ve çiçeksi kokular.

Skor: 80

Damak

Vanilya, karamel, limon, meşe ve çiçeksi tatlar.

Skor: 81

Bitiş

Orta bir bitiş. Limon, vainlya ve karamel aromaları.

Skor: 78

Genel

Glenlivet 12 keyifli içimi kolay bulunabilmesi ve uygun fiyata sahip olmasından dolayı hem başlangıç viskileri hemde günlük viskiler alanında kendini bir hayli öne çıkartıyor.

Skor: 80

Burun

Speyside karakterini en iyi yansıtan burunlardan biri. Çok ferah çiçeksi ve meyve kokularının arkasından vanilya mevcut.

Skor: 79

Damak

Damakta kadife yumuşaklığında. Elma, armut, hafif limon, karamel.

Skor: 84

Bitiş

Oldukça uzun, elma ve badem.

Skor: 87

Genel

Glenlivet 12 dünyanın en çok satılan iki single malt viskisinden biri. Mutlaka denenmesi gereken bir klasik.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et