Jack Daniel’s Single Barrel

Yazan: theviski
4481 görüntüleme
Viski: Jack Daniel’s Single Barrel
Alkol Oranı: %45
Damıtım Evi: Jack Daniel’s
Şişeleyici: Jack Daniel’s
Köken: Amerika Birleşik Devletleri
Tip: Tennessee
Yaş: NAS

Jack Daniel’s Damıtımevi, Jack Daniel tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin Tennessee eyaletinde bulunan Lynchburg kasabasında 1875 yılında kurulmuştur. Damıtımevi ekspresyonlarını bourbon olarak değil “Tennessee Viskisi” olarak nitelendirmektedir. Bu durumun sebebi Jack Daniel’s ekspresyonlarının üretim sürecinde bourbonlardan farklı olarak yakılmış akçaağaç odunlarından elde edilen kömürle fitre edilmesidir. Popüler kültürde de önemli bir yer edinen Jack Daniel’s dünyanın en çok satan Amerikan üretimi viski markasıdır. 1956 yılında Brown-Forman tarafından satın alınmıştır. Jack Daniel’s ekspresyonlarının, üretildiği yer olan Lynchburg kasabasında satışı yasaktır.

Jack Daniel’s Single Barrel Select ekspresyonu, damıtımevinin Sinatra Select ile birlikte en prestijli ekspresyonlarından birisidir. Özelliği şişelerin tek bir fıçıdan doldurulmasıdır. Örneğin 1 nolu fıçıdan çıkan viski şişelenir ve şişenin üzerine fıçı numarası yazılır. Artık o ekspresyon 1 nolu fıçıdan üretilen Single Barrel Select olarak piyasaya sürülür. Bu nedenle piyasada bulunan Single Barrel Select ekspresyonları arasında tadım yönünden farklılıklar görülebilmektedir. Bir diğer özelliği %45 alkol oranına sahip olmasıdır. Select dışında, 100 Proof (%50), Barrel Strength (%64,5), Rye (%47) ekspresyonları da bulunmaktadır.

Tadım Notları

Burun

Muz, baharat, meşe, vanilya, karamel ve mısır kokuları.

Skor: 78

Damak

Muz, baharat, karamel, meşe, vanilya ve mısır tatları.

Skor: 77

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Muz, meşe, vanilya ve karamel aromaları.

Skor: 78

Genel

Jack Daniel’s Single Barrel yumuşak içimli ve dengeli olmasından dolayı tercih edilebilecek lezzetli bir Tennessee viskisi. Biraz su veya buz ile yaz aylarında keyifli bir şekilde tüketilebir.

Skor: 78

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et