Glenlivet 15

Yazan: theviski
2375 görüntüleme
Viski: Glenlivet 15
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glenlivet
Şişeleyici: Glenlivet
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 15

1824 yılında Livet Nehri üzerinde kurulmuş olan Glenlivet Damıtımevi, Speyside bölgesinin en ünlü damıtımevlerinden biri konumundadır. Amerika’nın en çok satan tek malt viskisi Glenlivet, dünyada bu alanda ikinci sırada bulunmaktadır. Dünyanın en büyük alkollü içecek firmalarından olan Fransız Pernod Ricard firması çatısı altında üretimine devam eden damıtımevi, yaklaşık 10,5 milyon litrelik yıllık üretimiyle dikkat çekmektedir.

Glenlivet 15, Amerikan eski bourbon fıçılarından sonra Fransız meşe fıçılarına alınarak olgunlaştırılan bir ekspresyondur. Olgunlaştırma işlemi sırasında kullanılan fıçılar, Fransa’nın Dordogne bölgesine ait konyak yıllandırılmada kullanılan fıçılar olması sebebiyle Glenlivet 15, zengin bir karaktere sahiptir. 2009 yılında San Francisco World Spirit Copetition’da altın madalya ödüllü ekspresyon, %40 alkol derecesiyle şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Karamel, koyu meyve, tarçın, yağ kokusu ve brendy fıçısının etkileri.

Skor: 84

Damak

Narenciye, limon, koyu meyve, kuru meyve, kuru yemiş, baharat ve tarçın tatları. Kıvamlı ve dolgun bir yapı.

Skor: 85

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Meyve, narenciye, kuruyemiş, karamel ve baharat aromaları.

Skor: 83

Genel

Glenlivet 15 brendy fıçısının karakterlerini güzel dengeli ve keyifli bir şekilde bizlere yansıtırken iç pazarda kolay bulunabilmesi ve uygun fiyatlı bir single malt olması sebebiyle her zaman elimizin altında bulundurmak isteyeceğimiz bir ekspresyon.

Skor: 8.4

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et