The Macallan Sienna

Yazan: theviski
1372 görüntüleme
Viski: The Macallan Sienna
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: The Macallan
Şişeleyici: The Macallan
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Macallan Damıtımevi 1824 yılında Alexander Reid tarafından kurulmuştur. Macallan için ünlü viski yazarı Michael Jackson tarafından kullanılan “Viskilerin Rolls-Royce’u” tanımlaması, çoğu viskici tarafından aynen kabul görmektedir. Macallan Damıtımevi ekspresyonları için yapılan bir başka tanımlama da “şeri bombası”dır. Zira damıtımevi, hemen hemen tüm ekspresyonlarını olgunlaştırmak için şeri fıçıları kullanmaktadır. 1 ekspresyonu açık artırmada milyonlarca dolara alıcı bulan, ziyaretçilerin kapısında kuyruk olduğu damıtımevini bir sanat eseri olarak baştan aşağı yenileyen, yeni bir ekspresyonu Türkiye’de satışa sunulduğunda anında tükenen Macallan Damıtımevi, kendi çizgisinde ilerlemeye ve viski dünyasında önemli bir yer kaplamaya devam ediyor.

Macallan Sienna, ismini yine renginden alan bir ekspresyon. Koyu Kahverengi. Sienna, aynen Amber gibi, yıl bilgisi bulunmayan, damıtımevinin kuruluş yılana atıf yaptığı seri kapsamında piyasaya sürülen, İspanyol şeri fıçılarında dinlendirilen özel bir ekspresyon. %43 alkol oranına sahip ekspresyonda, damıtımevinin diğer tüm ekspresyonlarında olduğu gibi renklendirici ve tatlandırıcı kullanılmıyor. Tamamen doğal. Ülkemizde de satışa sunulan ekspresyonu şu günlerde bulmak pek mümkün değil.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, şeri fıçı etkisinde koyu meyve, karamel,baharat, vanilya ve tütün kokuları.

Skor: 88

Damak

Kuru kayısı, kuru üzüm, koyu meyve, kuru meyve, baharat, erik ve meşe tatları. Yoğun, dengeli ve kreamamsı bir yapı.

Skor: 89

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Meyve, baharat, karamel, kuru meyve ve koyu meyve aromaları.

Skor: 86

Genel

Macallan Sienna 1824 serisinin belkide en sevilen şişelerinden birisi oldu. Keyifli içimi dengeli ve damağı yormayan yapısı lezzetleri net bir şekilde almamıza son derece yardımcı oluyor. İç pazarda nadirende olsa bulunabilen bu viski bulunduğunda bir şişe içmek bir şişede saklamak için alınabilir. Ancak fiyatları son günlerde eski fiyatlara nazaran üretimin durması sebebiyle ciddi şekilde yükseldi.

Skor: 88

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et