The Macallan 15 Fine Oak

Yazan: theviski
1224 görüntüleme
Viski: The Macallan 15 Fine Oak
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: The Macallan
Şişeleyici: The Macallan
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 15

İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Macallan Damıtımevi 1824 yılında Alexander Reid tarafından kurulmuştur. Macallan için ünlü viski yazarı Michael Jackson tarafından kullanılan “Viskilerin Rolls-Royce’u” tanımlaması, çoğu viskici tarafından aynen kabul görmektedir. Macallan Damıtımevi ekspresyonları için yapılan bir başka tanımlama da “şeri bombası”dır. Zira damıtımevi, hemen hemen tüm ekspresyonlarını olgunlaştırmak için şeri fıçıları kullanmaktadır. 1 ekspresyonu açık artırmada milyonlarca dolara alıcı bulan, ziyaretçilerin kapısında kuyruk olduğu damıtımevini bir sanat eseri olarak baştan aşağı yenileyen, yeni bir ekspresyonu Türkiye’de satışa sunulduğunda anında tükenen Macallan Damıtımevi, kendi çizgisinde ilerlemeye ve viski dünyasında önemli bir yer kaplamaya devam ediyor.

Macallan 15 Fine Oak ekspresyonu ise damıtımevinin şeri bombası özelliğinden ayrılıyor. Fine Oak serisinden piyasaya sürülen bu ekspresyon Bourbon bekletilmiş Amerikan meşe, şeri bekletilmiş Amerikan meşe ve şeri bekletilmiş Avrupa meşe olmak üzere 3 farklı fıçıda olgunlaştırılıyor ve %43 alkol oranıyla şişeleniyor.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, şeri etkisinde koyu meyve, çikolata, baharat ve tarçın kokuları.

Skor: 82

Damak

Narenciye, vanilya, koyu meyve, çikolata ve meşe tatları. Kıvamlı ve dengeli bir yapı.

Skor: 86

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Narenciye, koyu meyve, tarçın, karamel ve meşe aromaları.

Skor: 83

Genel

Macallan 15 Triple Cask Fine Oak burun ve bitişten ziyade damak ile ön plana çıksada genel itibari ile dengeli bir viski. Koyu meyve, baharat ve narenciye tatlarını burun damak ve bitişte hoş bir uyum ile bizlere aktarıyor.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et