The Macallan Rare Cask

Yazan: theviski
1776 görüntüleme
Viski: The Macallan Rare Cask
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: The Macallan
Şişeleyici: The Macallan
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Macallan Damıtımevi 1824 yılında Alexander Reid tarafından kurulmuştur. Macallan için ünlü viski yazarı Michael Jackson tarafından kullanılan “Viskilerin Rolls-Royce’u” tanımlaması, çoğu viskici tarafından aynen kabul görmektedir. Macallan Damıtımevi ekspresyonları için yapılan bir başka tanımlama da “şeri bombası”dır. Zira damıtımevi, hemen hemen tüm ekspresyonlarını olgunlaştırmak için şeri fıçıları kullanmaktadır. 1 ekspresyonu açık artırmada milyonlarca dolara alıcı bulan, ziyaretçilerin kapısında kuyruk olduğu damıtımevini bir sanat eseri olarak baştan aşağı yenileyen, yeni bir ekspresyonu Türkiye’de satışa sunulduğunda anında tükenen Macallan Damıtımevi, kendi çizgisinde ilerlemeye ve viski dünyasında önemli bir yer kaplamaya devam ediyor.

Damıtımevinin, elinde bulunan fıçıların %1’inden daha azı arasından seçerek ürettiği gerçekten “nadir” bir ekspresyon. 10’dan fazla Amerikan ve Avrupa şeri fıçısının bir kombinasyonu. Cidden ağır şişesiyle de öne çıkan ekspresyon yine özel kutusuyla satışa sunuldu. %43 alkol oranıyla ülkemizde de yine kısıtlı sayıda satışa sunulan ekspresyonun “Rare Cask Black” adıyla bir de kardeşi bulunuyor.

Tadım Notları

Burun

Şeri etkisindeki koyu meyve, karamel, narenciye, çikolata ve baharat kokuları.

Skor: 85

Damak

Şeri etkisinde koyu meyve, kuru meyve, meşe, vanilya, çikolata, kuru yemiş ve ceviz tatları. Kremamsı ve dengeli bir yapı.

Skor: 88

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Çikolata, koyu meyve, baharat ve kuru meyve aromaları.

Skor: 88

Genel

Macallan Rare Cask özel seçilen fıçıların hakkını veren şeri profilini güzel ve dengeli bir şekilde bizlere aktaran, burun damak ve bitişte aynı tınıları muazzam bir uyum ile sunan başarılı bir ekspresyon olarak yaş belirtmemesine rağmen iyi bir şekilde olgunlaşmış viskilerden olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Skor: 87

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et