Talisker Neist Point

Yazan: theviski
1071 görüntüleme
Viski: Talisker Neist Point
Alkol Oranı: %45,8
Damıtım Evi: Talisker
Şişeleyici: Talisker
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Talisker damıtımevi 1830 yılında Hugh ve Kenneth MacAskill tarafından Skye adasında kurulmuştur. Damıtımevi 1880-1887 yılları arasında renovasyona uğramış ve 1900 yılında kapasitesini arttırmıştır. 1960 yılında imbiklerin bulunduğu bölümde çıkan yangının ardından damıtımevi tamamen yenilenmiştir. Bir zamanlar Skye adasında kurulu yedi damıtımevinden günümüzde yalnızca Talisker damıtımevi ayakta kalabilmiştir. Halihazırda Diageo grubuna ait olan damıtımevi 10’un üzerinde ekspresyon ile bize farklı deneyimler sunmaktadır. Ayrıca birçok malt harmanı ve harman viskinin içinde yer alan Talisker, kendine has karakterini farklı ekspresyonlarda da bize anımsatmaktadır.

Adını damıtımevinin kurulu olduğu Skye adasının en batı noktasından alan Talisker Neist point, ilk kez “travel retail” olarak 2015 tılında piyasaya sunulmuştur. Talisker damıtımevinin imzası niteleğinde olan %45,8 alkol oranıyla şişelenen ekspresyonda soğuk filtrasyon ve renklendirme işlemleri uygulanmıştır.

Tadım Notları

Burun

İs, limon, baharat, vanilya, zencefil, bal, meyan, yeşil elma, tuzlu karamel ve odunsu kokular.

Skor: 80

Damak

Limon, yeşil elma, tuzlu karamel, baharat, malt, marzipan, portakal kabuğu, karanfil ve odunsu tatlar.

Skor: 82

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Baharat, yeşil elma, bitter çikolata ve odunsu aromalar.

Skor: 82

Genel

Talisker Neist Point talisker havasını biraz daha farklı şekilde ifade eden, sahip olduğu çeşitli aromaları kuvvetli aktaramayan ancak zenginliğin harmoniyi yakaladığı bir ekspresyon. Fiyatını göz önüne alcak olursak herkesi memnun etmeyebilir.

Skor: 81

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et