Talisker North 57

Yazan: theviski
1619 görüntüleme
Viski: Talisker North 57°
Alkol Oranı: %57
Damıtım Evi: Talisker
Şişeleyici: Talisker
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Talisker damıtımevi 1830 yılında Hugh ve Kenneth MacAskill tarafından Skye adasında kurulmuştur. Damıtımevi 1880-1887 yılları arasında renovasyona uğramış ve 1900 yılında kapasitesini arttırmıştır. 1960 yılında imbiklerin bulunduğu bölümde çıkan yangının ardından damıtımevi tamamen yenilenmiştir. Bir zamanlar Skye adasında kurulu yedi damıtımevinden günümüzde yalnızca Talisker damıtımevi ayakta kalabilmiştir. Halihazırda Diageo grubuna ait olan damıtımevi 10’un üzerinde ekspresyon ile bize farklı deneyimler sunmaktadır. Ayrıca birçok malt harmanı ve harman viskinin içinde yer alan Talisker, kendine has karakterini farklı ekspresyonlarda da bize anımsatmaktadır.

Adını damıtımevinin kurulu olduğu Skye adasından geçen 57° derecelik meridyenden alan Talisker 57° North, minimum 3 yıl olan olgunlaşma süresini tamamlanmasının ardından %57 alkol oranıyla şişelenmektedir. Talisker 57° North, World Whisky Awards 2012’de altın madalya, Jim Murray’s Whisky Bible 2014’te Liquid Gold ödüllerini kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Turba, karanfil, tuzlu karamel, narenciye, acı badem, kuru meyve, karabiber, tereyağlı kurabiye ve odunsu kokular.

Skor: 87

Damak

Tuzlu karamel, karanfil, acı vişne, tütün, karabiber, yosun, narenciye, koyu meyve, acı badem, yeşil elma, turba, malt ve odunsu tatlar.

Skor: 88

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Narenciye, tuzlu karamel, kuru meyve, karabiber, yeşil elma ve is aromaları.

Skor: 88

Genel

Talisker North 57 sahip olduğu yüksek alkol oranına göre keyifli bir içim sunan zengin profillerini net bir şekilde ifade eden kesinlikle denenmesi gereken bir ekspresyon.

Skor: 88

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et