The Macallan Amber

Yazan: theviski
1123 görüntüleme
Viski: The Macallan Amber
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: The Macallan
Şişeleyici: The Macallan
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Macallan Damıtımevi 1824 yılında Alexander Reid tarafından kurulmuştur. Macallan için ünlü viski yazarı Michael Jackson tarafından kullanılan “Viskilerin Rolls-Royce’u” tanımlaması, çoğu viskici tarafından aynen kabul görmektedir. Macallan Damıtımevi ekspresyonları için yapılan bir başka tanımlama da “şeri bombası”dır. Zira damıtımevi, hemen hemen tüm ekspresyonlarını olgunlaştırmak için şeri fıçıları kullanmaktadır. 1 ekspresyonu açık artırmada milyonlarca dolara alıcı bulan, ziyaretçilerin kapısında kuyruk olduğu damıtımevini bir sanat eseri olarak baştan aşağı yenileyen, yeni bir ekspresyonu Türkiye’de satışa sunulduğunda anında tükenen Macallan Damıtımevi, kendi çizgisinde ilerlemeye ve viski dünyasında önemli bir yer kaplamaya devam ediyor.

Macallan Amber, yıl bilgisi bulunmayan, damıtımevinin kuruluş yılana atıf yaptığı seri kapsamında piyasaya sürülen, İspanyol şeri fıçılarında dinlendirilen özel bir ekspresyon. Bilindiği üzere “Amber” “Kehribar” anlamına geliyor. Ekspresyon da adını zaten kehribar renginden alıyor. Kimi viskici tarafından çok eleştirilen kimi viskici tarafından da çok sevilen, %40 alkol oranına sahip Macallan Amber, ülkemizde de satışa sunuldu. Ancak şu anda piyasada bulunması oldukça zor.

Tadım Notları

Burun

Tütünsü malt, vanilya, narenciye, karamel, kuru kayısı, kuru üzüm ve çiçeksi kokular.

Skor: 81

Damak

Narenciye, limon, elma, tarçın, zencefil, meşe, karamel ve bal tatları.

Skor: 81

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Narenciye, karamel, elma ve baharat aromaları.

Skor: 80

Genel

Macallan Amber artık üretimi olmasada hali hazırda nadirende olsa bulunabilen bir ekspresyon. Macallan’nın 1824 serisinin öne çıkan ekspresyonlarında birisi. Daha önce tatmadıysanız bulduğunuz yerde bir şişe tatmak bir şişede saklamak için alabilirsiniz.

Skor: 81

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et