The Macallan 25 2020

Yazan: theviski
1299 görüntüleme
Viski: The Macallan 25 2020
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: The Macallan
Şişeleyici: The Macallan
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 25

İskoçya’nın Highland bölgesinde bulunan Macallan Damıtımevi 1824 yılında Alexander Reid tarafından kurulmuştur. Macallan için ünlü viski yazarı Michael Jackson tarafından kullanılan “Viskilerin Rolls-Royce’u” tanımlaması, çoğu viskici tarafından aynen kabul görmektedir. Macallan Damıtımevi ekspresyonları için yapılan bir başka tanımlama da “şeri bombası”dır. Zira damıtımevi, hemen hemen tüm ekspresyonlarını olgunlaştırmak için şeri fıçıları kullanmaktadır. 1 ekspresyonu açık artırmada milyonlarca dolara alıcı bulan, ziyaretçilerin kapısında kuyruk olduğu damıtımevini bir sanat eseri olarak baştan aşağı yenileyen, yeni bir ekspresyonu Türkiye’de satışa sunulduğunda anında tükenen Macallan Damıtımevi, kendi çizgisinde ilerlemeye ve viski dünyasında önemli bir yer kaplamaya devam ediyor.

Macallan 25 şişelenemden çeyrek asır önce İspanya’nın Jerez bölgesinde yapılan Oloroso şeri şaraplarının dinlendiği, özenle seçilen fıçılarda olgunlaşmasının ardıdan %43 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Kestane balı ile açılış, sonrasında papatya tarlasında ananas ve yeşil elmadan oluşan bir salatayı yer gibi. Havalandıkça vanilya ve yeşil elma.

Skor: 93

Damak

Yağlı ve meyvemsi bir başlangıç, buruna göre tatlılık daha az, baharat (zencefil) daha ön planda

Skor: 91

Bitiş

Uzun ve bahratlı. Dil, damak, geniz hepsi eşit derecede şenlendi. 25 yılın odunsu etkisi en çok bitişte hissediliyor.

Skor: 93

Genel

Şeri patlaması beklentisindeydim ama beklediğimden daha az bir şeri etkisi var. 25 yılda fıçının odunsu karakterinin daha baskın çıkması buna sebep diye düşünüyorum. Fiyat kriterini hariç bırakırsak kusur bulmanın zor olduğu bir ekspresyon. Fiyat kriteri devreye girdiğinde buna değecek kadar büyük farkın olmadığı eskpresyonlar da yok değil.

Skor: 92

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et