Glenmorangie Signet

Yazan: theviski
1903 görüntüleme
Viski: Glenmorangie Signet
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Glenmorangie
Şişeleyici: Glenmorangie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Kayıtlara göre Morangie çiftliğinde ilk alkol üretimi 1703 yılında başlamıştır. 1843 yılında William Matheson çiftliği satın almış ve bu çiftliği iki adet ikinci el cin ibiğini kullanarak damıtımevine çevirmiştir. Bu süreçte çiftliğin adı Glenmorangie damıtımevi olarak değişmiştir. Damıtımevi 1918 yılında en büyük müşterisi olan Macdonald & Muir tarafından satın alınmış ve Macdonald ailesi damıtımevini 90 sene boyunca idare etmiştir. 2004 yılında damıtımevi Fransız firması olan Moët Hennessy Louis Vuitton’a satılmıştır. Firma İskoçya’nın en uzun imbiklerini kullanmaktadır.

2012 yılında damıtımevinin “Prestige” ürün grubunda şişelenmeye başlanan Signet, başdamıtımcı Dr. Bill Lumsden’in viski dünyasına kazandırdığı bir ekspresyon. Üretiminde standart arpa maltının yanı sıra daha uzun süre kavrulmuş özelikle stout bira üretiminde kullanılan “çikolata maltı”da kullanılmıştır. Yaş belirtmeyen ekspresyonun içeriğinde 35-40 yaş arası viskileri de barındırdığı bilinmektedir. Olgunlaştırılmasında kullanılmış burbon ve oloroso şeri fıçılar kullanılan Signet %46 alkol oranıyla şişelenmektedir. Başta International Wine & Spirit Competition 2014’de Gold Outstanding olmak üzere bir çok ödüle layık görülmüştür.

Tadım Notları

Burun

Kahve, karamel, koyu meyve, acı badem, bitter çikolata, erik, baharat, protakal kabuğu ve tatlı malt kokuları.

Skor: 87

Damak

Bitter çikolata, nane, narenciye, baharat, kahve, koyu meyve, kuru yemiş ve erik tatları.

Skor: 87

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Kuru yemiş, erik, nane, bitter çikolata ve kahve aromaları.

Skor: 86

Genel

Glenmorangie Signet şişesinin neredeyse profillerine etki eden şık tasarımı zaten başlı başına bir albeni yaratıyor. Burun, damak ve bitişteki denge, pürüssüz içim ve çikolata maltı ile yakalanmak istenen kahve aromaları Signet’i almanız için güzel nedenlerden sadece bazıları.

Skor: 87

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et