Glenmorangie a Tale of Cake

Yazan: theviski
527 görüntüleme
Viski: Glenmorangie a Tale of Cake
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Glenmorangie
Şişeleyici: Glenmorangie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Kayıtlara göre Morangie çiftliğinde ilk alkol üretimi 1703 yılında başlamıştır. 1843 yılında William Matheson çiftliği satın almış ve bu çiftliği iki adet ikinci el cin ibiğini kullanarak damıtımevine çevirmiştir. Bu süreçte çiftliğin adı Glenmorangie damıtımevi olarak değişmiştir. Damıtımevi 1918 yılında en büyük müşterisi olan Macdonald & Muir tarafından satın alınmış ve Macdonald ailesi damıtımevini 90 sene boyunca idare etmiştir. 2004 yılında damıtımevi Fransız firması olan Moët Hennessy Louis Vuitton’a satılmıştır. Firma İskoçya’nın en uzun imbiklerini kullanmaktadır.

Glenmorangie ve Ardbeg damıtımevlerinin başharmancısı olan Dr. Bill Lumsden’un kızının kendi doğum günü için yaptığı pineapple upside down pasta’dan aldığı keyfi viskiye yansıtmak istemesiyle 2020 yılında ortaya çıkan bir ekspresyon. Burbon fıçılarda olgunlaştırılan viskilerin viskilerinin, adını Macaristan’ın Tokaj bölgesinden alan tatlı bir beyaz şarap türü olan Tokaji şaraplarının olgunlaştırıldığı fıçılarda bitiş verilerek ortaya çıkan ekspresyon %46 alkol oranıyla renklendirici karamel ve soğuk filtrasyon işlemi uygulanmadan şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Yeşil üzüm, ananas, krema, armut, şeftali, mango, sütlü ekmek ve vanilya kokuları.

Skor: 91

Damak

Bal, beyaz çikolata, kayısı, badem, armut, tarçın, portakal kabuğu, ananas ve tereyağlı kurabiye tatları.

Skor: 92

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Badem, ananas, çikolata, bal, armut ve mango aromaları.

Skor: 88

Genel

Glenmorangie a Tale of Cake yudumlarken gerçekten pasta yemiş hissi veren profilleri, kremamsı ve damak sıvayan yapısıyla, akılda kalıcı, zengin, farklı lezzetlere sahip başarılı bir ekspresyon. Viskiseverlerin gördüğü yerde denemesi kesinlikle üzmeyecektir.

Skor: 90

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et