Glenmorangie Astar

Yazan: theviski
983 görüntüleme
Viski: Glenmorangie Astar
Alkol Oranı: %52,5
Damıtım Evi: Glenmorangie
Şişeleyici: Glenmorangie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Kayıtlara göre Morangie çiftliğinde ilk alkol üretimi 1703 yılında başlamıştır. 1843 yılında William Matheson çiftliği satın almış ve bu çiftliği iki adet ikinci el cin ibiğini kullanarak damıtımevine çevirmiştir. Bu süreçte çiftliğin adı Glenmorangie damıtımevi olarak değişmiştir. Damıtımevi 1918 yılında en büyük müşterisi olan Macdonald & Muir tarafından satın alınmış ve Macdonald ailesi damıtımevini 90 sene boyunca idare etmiştir. 2004 yılında damıtımevi Fransız firması olan Moët Hennessy Louis Vuitton’a satılmıştır. Firma İskoçya’nın en uzun imbiklerini kullanmaktadır.

İlk Kez 2008 yılında piyasaya sunulan Astar üretimine ara verildikten sonra 2017 yılında tekrar üretilmeye başlanmıştır. Astar İskoç Gaelcesinde yolculuk anlamına gelmektedir. ABD’nin Missouri eyaletindeki Ozark dağlarının yavaş büyümüş yaşlı meşe ağaçlarından yapılmış özel fıçılarda olgunlaştırılan Astar %52,5 alkol oranıyla şişelenmektedir. Ek bilgi olarak şişelendiği ilk dönemde başdamıtımcı Dr. Bill Lumsden tarafından damıtımevinin temel ekspresyonu olması düşünülmüş ancak bu proje hayata geçirilmemiştir.

Tadım Notları

Burun

Vanilya, bal, narenciye, nane, kuru yemiş, karamel, çiçeksi ve çimensi kokular.

Skor: 82

Damak

Narenciye, kayısı, kuru yemiş, vanilya, krem karamel, nane, tropik meyve, badem ve çiçeksi tatlar.

Skor: 81

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Narenciye, bal, karamel, kuru yemiş ve kayısı aromaları.

Skor: 82

Genel

Glenmorangie Astar bizi burunda karşıladığında sahip olduğu yüksek alkol derecesini hiç farkettirmiyor ancak ne zamanki ilk yudumu alıyoruz o zaman damağı hırpalıyor. Biraz havalandıktan sonra profilleri net veren ekspresyon Glenmorangie 10’un yüksek alkolle şişelenmiş hali gibi bir havaya sahip.

Skor: 82

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et