Glenmorangie 12 Malaga Cask Finish

Yazan: theviski
1496 görüntüleme
Viski: Glenmorangie 12 Malaga Cask Finish
Alkol Oranı: %47,3
Damıtım Evi: Glenmorangie
Şişeleyici: Glenmorangie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Kayıtlara göre Morangie çiftliğinde ilk alkol üretimi 1703 yılında başlamıştır. 1843 yılında William Matheson çiftliği satın almış ve bu çiftliği iki adet ikinci el cin ibiğini kullanarak damıtımevine çevirmiştir. Bu süreçte çiftliğin adı Glenmorangie damıtımevi olarak değişmiştir. Damıtımevi 1918 yılında en büyük müşterisi olan Macdonald & Muir tarafından satın alınmış ve Macdonald ailesi damıtımevini 90 sene boyunca idare etmiştir. 2004 yılında damıtımevi Fransız firması olan Moët Hennessy Louis Vuitton’a satılmıştır. Firma İskoçya’nın en uzun imbiklerini kullanmaktadır.

Glenmorangie 12 Malaga Cask Finish, farklı fıçılarda bitiş verme fikrinin öncüsü olan damıtımevinin 2020 yılı Ağustos ayında, kullanılmış burbon fıçılarda olgunlaştırılmasının ardından tatlı Malaga şarabı fıçılarında bitiş vermesiyle ortaya çıkan bir ekspresyon olarak, soğuk filtrasyon ve renklendirme işlemleri uygulanmadan %47,3 alkol oranıyla şişenmektedir.

Tadım Notları

Burun

İlk koklamayla zengin bir burun olduğunu hissettiriyor. Tatlı ve hafif baharatlı notaların arasından yeşil çay sıyrılıyor. Parfümü andırıyor.Kahve, biraz kızarmış ekmek, Toblerone çikolata, tarçın, zencefil. Geri planda az biraz nane. Bal ve portakal fazlasıyle kendini hissettiriyor. Kırmızı elma, kırmızı üzüm, erik, kayısı, tam bir meyve bahçesi. Deneyimlediğim en zengin burnu olan viskilerden desem abartmış olmam.

Skor: 87

Damak

Damağı sıvayan, yağlı ve fazlasıyla keyifli; fakat kesinlikle 47,3 alkol oranını hissetirmeyecek zariflikte. Burunda olduğu gibi yine tatlı notalar karşılıyor bizi. Esmer şeker, fındık Toblerone çikolata, üzüm, zencefil, yeşil çay ve sütlü kahve belirgin notalardan. Üzümlü kek aldığım en keyifli nota oldu.

Skor: 84

Bitiş

Sütlü kahve baskın orta uzunlukta bir bitiş.

Skor: 83

Genel

2021 yılı tattığım ekspresyonlardan asla unutmayacağım bir ekspresyon oldu. Burunda kokladıkça çok farklı notalar çıkıyor, fazlasıyla zengin. Damak burunun gerisinde kalsa da çok keyifli. Genel olarak tatlı notalar baskın. Fiyat biraz daha normal seviyelerde olsa sabit ürün gamında görmek isterdim.

Skor: 85

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et