Glenmorangie Nectar D’or 12

Yazan: theviski
2060 görüntüleme
Viski: Glenmorangie Nectar D’or 12
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Glenmorangie
Şişeleyici: Glenmorangie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Kayıtlara göre Morangie çiftliğinde ilk alkol üretimi 1703 yılında başlamıştır. 1843 yılında William Matheson çiftliği satın almış ve bu çiftliği iki adet ikinci el cin ibiğini kullanarak damıtımevine çevirmiştir. Bu süreçte çiftliğin adı Glenmorangie damıtımevi olarak değişmiştir. Damıtımevi 1918 yılında en büyük müşterisi olan Macdonald & Muir tarafından satın alınmış ve Macdonald ailesi damıtımevini 90 sene boyunca idare etmiştir. 2004 yılında damıtımevi Fransız firması olan Moët Hennessy Louis Vuitton’a satılmıştır. Firma İskoçya’nın en uzun imbiklerini kullanmaktadır.

Glenmorangie Nectar D’or 12 yıl boyunca kullanılmış bourbon ve Fransız şarap türü olan Sauternes fıçılarında olgunlaştırılan bir ekspresyondur. 2019 yazından beri, Glenmorangie Nectar D’or yaş belirtmeyen bir ekspresyon olarak raflarda yer almaya devam etmektedir.

Tadım Notları

Burun

Sauternes şarap fıçılarının etkisini hissettiren kokular, narenciye, kuru meyve, badem ve meşe kokuları.

Skor: 82

Damak

Elma, limon, badem, karamel, kayısı, kuru meyve ve çikolata tatları. Kıvamlı ve yağlı bir yapı.

Skor: 85

Bitiş

Uzun bir bitiş. Elma, vanilya, çikolata ve kayısı tatları.

Skor:86

Genel

Glenmorangie Nectar D’or keyifli içimi damak hırpalamayan aksine kıvamlı bir şekilde tatların ağızın her bölgesine dengeli bir şekilde yayan yapısı ile içtikçe keyif veren her kadehte biraz daha belirginleşen keyifli bir viski.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et