Glenmorangie Quinta Ruban 14

Yazan: theviski
2067 görüntüleme
Viski: Glenmorangie Quinta Ruban 14
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Glenmorangie
Şişeleyici: Glenmorangie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Kayıtlara göre Morangie çiftliğinde ilk alkol üretimi 1703 yılında başlamıştır. 1843 yılında William Matheson çiftliği satın almış ve bu çiftliği iki adet ikinci el cin ibiğini kullanarak damıtımevine çevirmiştir. Bu süreçte çiftliğin adı Glenmorangie damıtımevi olarak değişmiştir. Damıtımevi 1918 yılında en büyük müşterisi olan Macdonald & Muir tarafından satın alınmış ve Macdonald ailesi damıtımevini 90 sene boyunca idare etmiştir. 2004 yılında damıtımevi Fransız firması olan Moët Hennessy Louis Vuitton’a satılmıştır. Firma İskoçya’nın en uzun imbiklerini kullanmaktadır.

Glenmorangie Quinta Ruban 14 burbon fıçılarıda olgunlaştırıldıktan sonra bitiş verilmesi için Yakut Porto şarap fıçılarına alınıyor ve devamında %46 alkol oranı ile şişeleniyor. Glenmorangie Quinta Ruban 12 kullanılmış bourbon fıçılarında 10 yıl olgunlaştırıldıktan sonra porto şarabı fıçılarına 2 yıl bitiş verilen bir ekspresyondu. Quinta Ruban 14’te muhtemelen bu bitiş süresi biraz daha uzun.

Tadım Notları

Burun

Koyu meyve, baharat, narenciye, tarçın, bitter çikolata, karamel, nane, deri ve odunsu kokular.

Skor: 82

Damak

Nane, bitter çikolata, koyu meyve, kuru yemiş, baharat, tarçın, narenciye, karamel ve nişasta tatlar.

Skor: 84

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Baharat, sandal ağacı, narenciye, nane, ve koyu meyve aromları.

Skor: 83

Genel

Glenmorangie Quinta Ruban 14 kadehe konulduktan sonra etrafa saçtığı kokular ile iştah kabartan, kıvamlı ve yağlı yapısı ile damakta beklentileri fazlasıyla karşılayan, bitişte ise beklediğiniz doygunluk hissini uyandıran, keyifli bir içim sunan güzel bir ekspresyon.

Skor: 83

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et