Glenmorangie Quinta Ruban 12

Yazan: theviski
931 görüntüleme
Viski: Glenmorangie Quinta Ruban 12
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Glenmorangie
Şişeleyici: Glenmorangie
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 12

Kayıtlara göre Morangie çiftliğinde ilk alkol üretimi 1703 yılında başlamıştır. 1843 yılında William Matheson çiftliği satın almış ve bu çiftliği iki adet ikinci el cin ibiğini kullanarak damıtımevine çevirmiştir. Bu süreçte çiftliğin adı Glenmorangie damıtımevi olarak değişmiştir. Damıtımevi 1918 yılında en büyük müşterisi olan Macdonald & Muir tarafından satın alınmış ve Macdonald ailesi damıtımevini 90 sene boyunca idare etmiştir. 2004 yılında damıtımevi Fransız firması olan Moët Hennessy Louis Vuitton’a satılmıştır. Firma İskoçya’nın en uzun imbiklerini kullanmaktadır.

Glenmorangie Quinta Ruban, kullanılmış bourbon fıçılarında 10 yıl olgunlaştırıldıktan sonra porto şarabı fıçılarına 2 yıl bitiş verilen bir ekspresyon olarak 2016 ve 2017 yıllarında International World Spirit Challenge’da altın madalya kazanmıştır. Ek not: Bu ekspresyonun üretimi durdurulmuştur. Yerini 14 yıllık yeni Quinta Ruban’a bırakmıştır.

Tadım Notları

Burun

Vanilya, karamel, porto şarabı etkisinden gelen koyu meyveler, baharat ve acı vişne.

Skor: 84

Damak

Kıvamlı yağlı ve dengeli bir yapı.Koyu meyve, narenciye, karamel, kuru meyve, meşe, baharat ve tarçın tatları.

Skor: 83

Bitiş

Uzun bir bitiş. Vanilya, karamel, koyu meyve, tarçın, kuru meyve aromaları.

Skor: 86

Genel

Glenmorangie Quinta Ruban 12 Porto şarabı karakterini bizlere çok net bir şekilde aktarıyor. Yakın zamana kadar ülkemizde kolay bulunyor olması sevindirici idi ancak damıtımevi Quinta Ruban’ı 14 yıllık olarak şişelemeye başladıktan sonra bulunması biraz zorlaştı. Glenmorangie Quinta Ruban 12 ilerleyen yıllarda bulunması zorlaştıkça biraz daha kıymete binecektir diyebiliriz.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et