Glenmorangie 18

Yazan: theviski
3220 görüntüleme
Viski: Glenmorangie 18
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Glenmorangie
Şişeleyici: Glenmorangie 18
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 18

Kayıtlara göre Morangie çiftliğinde ilk alkol üretimi 1703 yılında başlamıştır. 1843 yılında William Matheson çiftliği satın almış ve bu çiftliği iki adet ikinci el cin ibiğini kullanarak damıtımevine çevirmiştir. Bu süreçte çiftliğin adı Glenmorangie damıtımevi olarak değişmiştir. Damıtımevi 1918 yılında en büyük müşterisi olan Macdonald & Muir tarafından satın alınmış ve Macdonald ailesi damıtımevini 90 sene boyunca idare etmiştir. 2004 yılında damıtımevi Fransız firması olan Moët Hennessy Louis Vuitton’a satılmıştır. Firma İskoçya’nın en uzun imbiklerini kullanmaktadır.

Başdamıtımcı Dr. Bill Lumsden tarafından yaratılan Glenmorangie 18 15 yıl boyunca ilk dolum Amerikan meşe fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra, %30 luk kısmı alınıp 3 yıl İspanyol Oloroso şeri fıçılarda yıllandırılıması sonrası farklı fıçılarda bekleyen viskiler harmanlanarak %43 alkol oranı ile şişeleniyor. Glenmorangie 18 International Wine & Spirit Competition 2018 yılında altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Vanilya, karamel, sütlü çikolata, kahve, tropik meyve, bal, tereyağ, tarçın ve çiçeksi kokular.

Skor: 83

Damak

Kestane, karamel, tropik meyve, narenciye, kayısı, şeftali, tereyağ, bal, baharat, kuru yemiş ve odunsu tatlar.

Skor: 86

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Narenciye – Lime, baharat, vanilya, karamel ve kuru yemiş aromaları.

Skor: 82

Genel

Kıvamlı, yağlı ve dengeli bir yapıya sahip olan Glenmorangie 18 keyifli bir tecrübe sunuyor. Glenmoranige 10 Orginal ekspresyonundaki keskin hatları bu ekspresyonda da farkedebilirsiniz ancak burun, damak ve bitiş profilleri fazlasıyla başarılı.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et