Glenlivet 21 Archive

Yazan: theviski
1470 görüntüleme
Viski: Glenlivet 21 Archive (Batch no:0414)
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Glenlivet
Şişeleyici: Glenlivet
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 21

1824 yılında Livet Nehri üzerinde kurulmuş olan Glenlivet Damıtımevi, Speyside bölgesinin en ünlü damıtımevlerinden biri konumundadır. Amerika’nın en çok satan tek malt viskisi Glenlivet, dünyada bu alanda ikinci sırada bulunmaktadır. Dünyanın en büyük alkollü içecek firmalarından olan Fransız Pernod Ricard firması çatısı altında üretimine devam eden damıtımevi, yaklaşık 10,5 milyon litrelik yıllık üretimiyle dikkat çekmektedir.

İlk olarak 2001 yılında piyasa sürülen Glenlivet 21 Archive, her biri özenle seçilen kullanımış meşe ve şeri fıçılarında olgunlaştırılan, içinde 40 yıl ve daha fazla olgunlaştırılmış viskiler barındırıan bir ekspresyon olarak %43 alkol oranı ile şişeleniyor. Glenlivet 21 Archive International Wine & Spirit Competition 2005, 2006, 2007 yıllarında altın madalya ve San Francisco World Spirits Competition’da çift altın madalya kazanan bir ekspresyon.

Tadım Notları

Burun

21 yıllık viskiden burunda ilk etapta bu kadar tatlı notalar beklemiyordum işin doğrusu. Limon kokusu ferahlatıcı. Meyve notalarına portakal ve elma öncülük ediyor. O kadar tatlı ki jelibon yemeye hazırlanıyormuşuz gibi bir koku profili. Armut ve bitter.

Skor: 86

Damak

İç açıcı burundan sonra damakta biraz kompleks ve kıvamlı. Kuru meyve, kayısı baskın. Glenlivetlerden aldığım çikolata burda da kendini hissettiriyor. Pekmez tadında, narenciye,tarçın.

Skor: 86

Bitiş

Orta ,kuru, hafif baharatlı bitiş.

Skor: 85

Genel

Ex-bourbon ve ex-sherry fıçılarına girmiş olan ekspresyon fazlasiyle tatmin etti. Fiyatını düşünmeden yorum yaparsak mükemmel ve keyif verici bir viski ancak fiyat performans değerlendirirsek fiyatının biraz yüksek kaçtığını söylemeliyim. Fazlasiyle yüksek beklentilerimin olduğu bu ekspresyon damakta beni yanıltmadığı için memnun oldum.

Skor: 85

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et