Glenlivet 18 (%43 derecelik eski şişe)

Yazan: theviski
3028 görüntüleme
Viski: Glenlivet 18 (%43 derecelik eski şişe)
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Glenlivet
Şişeleyici: Glenlivet
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 18

1824 yılında Livet Nehri üzerinde kurulmuş olan Glenlivet Damıtımevi, Speyside bölgesinin en ünlü damıtımevlerinden biri konumundadır. Amerika’nın en çok satan tek malt viskisi Glenlivet, dünyada bu alanda ikinci sırada bulunmaktadır. Dünyanın en büyük alkollü içecek firmalarından olan Fransız Pernod Ricard firması çatısı altında üretimine devam eden damıtımevi, yaklaşık 10,5 milyon litrelik yıllık üretimiyle dikkat çekmektedir.

Glenlivet 18, başdamıtımcı Alan Winchester’ın imzasını attığı çok değerli bir ekspresyondur. Yeni ve eski amerikan bourbon fıçılarında olgunlaştırıldıktan sonra eski şeri fıçılarında sonlandırılan Glenlivet 18, %43 alkol oranıyla şişelenmektedir. Birçok uluslararası yarışmada ödülü bulunan ekspresyon, 2005 ve 2012 yılları arasında San Francisco World Spirit Competition’da beş kez aldığı çift altın madalya ile takdiri hak ediyor. Ülkemizde de satışı bulunan ekspresyon her daim evde olmasını isteyeceğiniz bir başyapıt. 2019 yılından itibaren Glenlivet 18 %40 alkol oranı ile şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Çikolata, karamel, kurabiye, koyu meyve, baharat ve narenciye kokuları.

Skor: 85

Damak

Damağı biraz kurutan ilk yudumun ardından, baharat, narenciye, bal, karamel, koyu meyve ve hint cevizi tatları. Dolgun kıvamlı ve kremamsı bir yapı.

Skor: 90

Bitiş

Orta-Uzun bir bitiş. Karamel, koyu meyve, baharat, meşe ve narenciye aromaları.

Skor: 87

Genel

Glenlivet 18 yumşak içimi zengin ve belirgin karakterleri ve dolgun, kıvamlı yapısı ile her yudumun ardından bir sonrakini sabırsızlıkla bekleten bir single malt. Ülkemizde satışı olan ve bulunması çok da zor olmayan bu viski gerçkten 18 yıllık single maltlar arasında kendisine güzel bir yer ediniyor.

Skor: 87

Burun

Burun gayet zengin. Tatlı kokular hakim, yeşil elma, şeftali, biraz mandalina kızarmış ekmek.

Skor: 87

Damak

Damakta çok dengeli ve sıvıyor. Karamelize şeker, bal, portakal aromalarını takiben odunsu, malt ve vanilya aromaları.

Skor: 89

Bitiş

Oldukça uzun.  Baharat, odunsu, hint cevizi ve tahıl. Biraz damak kurutuyor.

Skor: 81

Genel

Kendi kategorisinde kesinlikle en iyi viskilerden, denemeden geçmeyin derim.

Skor: 86

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et