Glenfiddich Select Cask

Yazan: theviski
2218 görüntüleme
Viski: Glenfiddich Select Cask
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glenfiddich
Şişeleyici: William Grant & Sons
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Glenfiddich günümüzde Glenlivet ile birlikte dünyanın en çok satan iki malt viski üreticisinden biridir. Glenfiddich ismi İskoç Gaelce’sinde geyikler vadisi anlamına gelir. Damıtımevininin kuruluşu Willam Grant’ın muhasebecisi olduğu Mortlach damıtımevinden ayrılıp 1886 yılında kendi damıtımevini inşa etmeye başlamasına dayanır. Bu süreçte William Grant yedi oğlu, iki kızı ve bir taş ustasıyla birlikte aynı yıl içinde damıtımevinin inşaatını bitirirler. Damıtımevi ilk imbiklerini o zamanlar Cardow olarak anılan günümüzde Cardhu olarak bildiğimiz damıtımevinden ikinci el olarak satın alır ve nihayet 1887 yılı noel gününde ilk damıtımını gerçekleştirir. Glenfiddich 1960’lı yıllarda üç önemli hamleyle dünya çapında bilinirliğe kavuşmaya başlar. Bunlardan ilki 1961 yılında viskilerinin üç ham maddesini sembolize eden ( hava, su, maltlanmış arpa) ikonik üçgen formlu şişenin sunulması, ikincisi ise 1963 yılında ilk kez İskoçya dışına, Glenfiddich markasıyla malt viski ihracatını gerçekleştirmesi. Üçüncü olarak ise 1969 ylında ilk kez bir ziyaretçi merkezi açan damıtımevi olmasıdır. Günümüzde hala bir aile işletmesi olarak kalmayı başarmış damıtımevi, ailenin beşinci kuşak üyelerince işletilmektedir ve 10 adet büyük armut formunda, 20 adet küçük boy imbiğiyle yıllık ortalama 13.5 milyon litrelik bir üretim hacmine sahiptir.

Glenfiddich Select Cask, damıtımevinin 2014 yılında çıkardığı yaş, belirtmeyen Glenfiddich Cask Collection serisinin üç üyesinden biri. Ex-bourbon Avrupa meşe ve ex-kırmızı şarap fıçılarında yıllandırıldıktan sonra, Select cask serisi için özel hazırlanan solera fıçıda evlendirilmeleriyle ortaya çıkıyor.

Tadım Notları

Burun

Uhu, karamel, narenciye, vanilya, meşe ve çiçeksi kokular.

Skor: 72

Damak

Vanilya, meşe, kuru meyve, kuru yemiş, çiçeksi ve bitkisel tatlar.

Skor: 75

Bitiş

Orta uzunlukta bir bitiş. Vanilya, narenciye ve kuru yemiş aromaları.

Skor: 72

Genel

Yaş belirtmeyen ancak genç bir viski karakterine saip olduğunu düşündüren Glenfiddich Select Cask yumuşak bir içime sahip damağı fazla yormayan fiyatına göre yeterli keyifi fazlasıyla veren pişman etmeyecek güzel bir ekspresyon.

Skor: 73

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et