Glenfiddich 15 Distillery Edition

Yazan: theviski
758 görüntüleme
Viski: Glenfiddich 15 Distillery Edition
Alkol Oranı: %51
Damıtım Evi: Glenfiddich
Şişeleyici: Glenfiddich
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 15

Glenfiddich günümüzde Glenlivet ile birlikte dünyanın en çok satan iki malt viski üreticisinden biridir. Glenfiddich ismi İskoç Gaelce’sinde geyikler vadisi anlamına gelir. Damıtımevinininkuruluşu WillamGrant’ın muhasebecisi olduğu Mortlachdamıtımevinden ayrılıp 1886 yılında kendi damıtımeviniinşaa etmeye başlamasına dayanır. Bu süreçte William Grant yedi oğlu, iki kızı ve bir taş ustasıyla birlikte aynı yıl içinde damıtımevinin inşaatını bitirirler. Damıtımevi ilk imbiklerini o zamanlar Cardow olarak anılan günümüzde Cardhu olarak bildiğimiz damıtımevinden ikinci el olarak satın alır ve nihayet 1887 yılı noel gününde ilk damıtımını gerçekleştirir. Glenfiddich 1960’lı yıllarda üç önemli hamleyle dünya çapında bilinirliğe kavuşmaya başlar. Bunlardan ilki 1961 yılında viskilerinin üç ham maddesini sembolize eden ( hava, su, maltlanmış arpa) ikonik üçgen formlu şişenin sunulması, ikincisi ise 1963 yılında ilk kez İskoçya dışına, Glenfiddich markasıyla malt viski ihracatını gerçekleştirmesi. Üçüncü olarak ise 1969 ylında ilk kez bir ziyaretçi merkezi açan damıtımevi olmasıdır. Günümüzde hala bir aile işletmesi olarak kalmayı başarmış damıtımevi, ailenin beşinci kuşak üyelerince işletilmektedir ve 10 adet büyük armut formunda, 20 adet küçük boy imbiğiyle yıllık ortalama 13.5 milyon litrelik bir üretim hacmine sahiptir.

Glenfiddich 15 Year Old Distillery Edition Oloroso şeri ve kullanılmış burbon fıçıların evlendirilmesinin ardından soğuk filtrasyon işlemi uygulanmadan fıçı gücünde %51 alkol oranı ile şieşelenen bir ekspreyon. Glenfiddich damıtımevinin çekirdek ürün yelpazesinde yer alan standrt Glenfiddich 15’in Solera fıçı kullanırken Distillery edition ekspresyonunun fıçıların evlendirilerek ortaya çıktığını hatırlamakta fayda var.

Tadım Notları

Burun

Çikolata, koyu meyve, kuru yemiş, malt, tarçın, karabiber, meşe, badem, çiçeksi ve odunsu kokular.

Skor: 85

Damak

Çikolata, kuru yemiş, kuru meyve, erik, tropik meyve, muz, malt, limon, tereyağ ve tarçın tatları. Dengeli ve kreamamsı bir yapı.

Skor: 87

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Çikolata, koyu meyve, kuru yemiş, limon ve armut aromaları.

Skor: 81

Genel

Glenfiddich 15 Distillery Edition keyifli bir içim sunan her yudumda artan zengin damak profili ve kreamamsı yapısı ile ağzı sarmalayan denenmeyi hakeden çok hoş bir ekspresyon.

Skor: 85

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et