Glenfiddich Reserve Cask

Yazan: theviski
1557 görüntüleme
Viski: Glenfiddich Reserve Cask
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glenfiddich
Şişeleyici: Glenfiddich
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: YBV

Glenfiddich günümüzde Glenlivet ile birlikte dünyanın en çok satan iki malt viski üreticisinden biridir. Glenfiddich ismi İskoç Gaelce’sinde geyikler vadisi anlamına gelir. Damıtımevinininkuruluşu WillamGrant’ın muhasebecisi olduğu Mortlachdamıtımevinden ayrılıp 1886 yılında kendi damıtımeviniinşaa etmeye başlamasına dayanır. Bu süreçte William Grant yedi oğlu, iki kızı ve bir taş ustasıyla birlikte aynı yıl içinde damıtımevinin inşaatını bitirirler. Damıtımevi ilk imbiklerini o zamanlar Cardow olarak anılan günümüzde Cardhu olarak bildiğimiz damıtımevinden ikinci el olarak satın alır ve nihayet 1887 yılı noel gününde ilk damıtımını gerçekleştirir. Glenfiddich 1960’lı yıllarda üç önemli hamleyle dünya çapında bilinirliğe kavuşmaya başlar. Bunlardan ilki 1961 yılında viskilerinin üç ham maddesini sembolize eden ( hava, su, maltlanmış arpa) ikonik üçgen formlu şişenin sunulması, ikincisi ise 1963 yılında ilk kez İskoçya dışına, Glenfiddich markasıyla malt viski ihracatını gerçekleştirmesi. Üçüncü olarak ise 1969 ylında ilk kez bir ziyaretçi merkezi açan damıtımevi olmasıdır. Günümüzde hala bir aile işletmesi olarak kalmayı başarmış damıtımevi, ailenin beşinci kuşak üyelerince işletilmektedir ve 10 adet büyük armut formunda, 20 adet küçük boy imbiğiyle yıllık ortalama 13.5 milyon litrelik bir üretim hacmine sahiptir.

Glenfiddich Reserve Cask, Select Cask ve Vintage Cask ile beraber damıtımevinin yaş belirtmeyen Cask collection serisinin ortanca üyesidir. İspanyol şeri fıçılarda olgunlaştırılan ekspresyon daha sonrasında Solera fıçısında evlendirilip % 40 alkol oranıyla şişelenmiştir. International Wine & Spirit Competition 2017’de Scotch Single Malt – Speyside kategorisinde altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Meşe, kuru üzüm, elma, yeşil üzüm, bitter çikolata, baharat, marmelat, koyu meyve ve çiçeksi kokular.

Skor: 84

Damak

Baharat, limon, malt, badem, kuru üzüm, meşe, karamel, elma, yeşil üzüm, koyu meyve ve çiçeksi tatlar.

Skor: 85

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Baharat, narenciye ve koyu meyve aromaları.

Skor: 84

Genel

Glenfiddich Reserve Cask dengeli profilleri ve kıvamlı yapısıyla keyifli bir deneyim sunuyor. Bitiş profili çok zengin ve uzun olmasada sahip olduğu notları net bir şekilde bize aktarıyor ve havalandıktan sonra çok daha keyifli bir tecrübe sunuyor.

Skor: 84

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et