Glenfiddich 19 Age of Discovery Bourbon Cask

Yazan: theviski
602 görüntüleme
Viski: Glenfiddich 19 Age of Discovery Bourbon Cask
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glenfiddich
Şişeleyici: Glenfiddich
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 19

Glenfiddich günümüzde Glenlivet ile birlikte dünyanın en çok satan iki malt viski üreticisinden biridir. Glenfiddich ismi İskoç Gaelce’sinde geyikler vadisi anlamına gelir. Damıtımevinininkuruluşu WillamGrant’ın muhasebecisi olduğu Mortlachdamıtımevinden ayrılıp 1886 yılında kendi damıtımeviniinşaa etmeye başlamasına dayanır. Bu süreçte William Grant yedi oğlu, iki kızı ve bir taş ustasıyla birlikte aynı yıl içinde damıtımevinin inşaatını bitirirler. Damıtımevi ilk imbiklerini o zamanlar Cardow olarak anılan günümüzde Cardhu olarak bildiğimiz damıtımevinden ikinci el olarak satın alır ve nihayet 1887 yılı noel gününde ilk damıtımını gerçekleştirir. Glenfiddich 1960’lı yıllarda üç önemli hamleyle dünya çapında bilinirliğe kavuşmaya başlar. Bunlardan ilki 1961 yılında viskilerinin üç ham maddesini sembolize eden ( hava, su, maltlanmış arpa) ikonik üçgen formlu şişenin sunulması, ikincisi ise 1963 yılında ilk kez İskoçya dışına, Glenfiddich markasıyla malt viski ihracatını gerçekleştirmesi. Üçüncü olarak ise 1969 ylında ilk kez bir ziyaretçi merkezi açan damıtımevi olmasıdır. Günümüzde hala bir aile işletmesi olarak kalmayı başarmış damıtımevi, ailenin beşinci kuşak üyelerince işletilmektedir ve 10 adet büyük armut formunda, 20 adet küçük boy imbiğiyle yıllık ortalama 13.5 milyon litrelik bir üretim hacmine sahiptir.

Glenfiddich Age of Discovery Bourbon Cask 19 Age of Discovery serisinin Madeira Cask’ten sonra ikinci üyesidir. Serinin Bourbon Cask’ten sonra katılan üyesi ise Red Wine Cask’tir. 19 yıl süreyle kullanılmış burbon fıçılarda olgunlaştırılan ekspresyon, International Wine & Spirit Competition 2018’de Speyside Scotch Single Malt kategorisinde Altın madalya kazananmış olup %40 alkol oranıyla şişelenmektedir.

Tadım Notları

Burun

Vanilya, muz, kırmızı elma, kuru yemiş, baharat, karamel, meyve salatası, kahve ve krem brüle kokuları.

Skor: 86

Damak

Karamel, vanilya, kırmızı elma, baharat, ceviz, kahve, tarçın, narenciye ve odunsu tatlar.

Skor: 85

Bitiş

Orta – Uzun süreli bir bitiş. Kırmızı elma, baharat, karamel ve vanilya aromaları.

Skor: 84

Genel

Glenfiddich 19 Age of Discovery Bourbon Cask, burbon fıçısında geçirdiği zamanı bizlere yansıtan dengeli profillere sahip lezzetli ve tatlı bir ekspresyon. Fiyat performans olarak tartışılabilir ancak gerek kutusu gerek 19 senesini burbon fıçılarda geçirmesi nedeniyle barınızda bulundurmak isteyeceğiniz bir ekspresyon.

Skor: 85

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et