Glenfiddich 21

Yazan: theviski
2095 görüntüleme
Viski: Glenfiddich 21
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glenfiddich
Şişeleyici: William Grant & Sons
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 21

Glenfiddich günümüzde Glenlivet ile birlikte dünyanın en çok satan iki malt viski üreticisinden biridir. Glenfiddich ismi İskoç Gaelce’sinde geyikler vadisi anlamına gelir. Damıtımevininin kuruluşu Willam Grant’ın muhasebecisi olduğu Mortlach damıtımevinden ayrılıp 1886 yılında kendi damıtımevini inşa etmeye başlamasına dayanır. Bu süreçte William Grant yedi oğlu, iki kızı ve bir taş ustasıyla birlikte aynı yıl içinde damıtımevinin inşaatını bitirirler. Damıtımevi ilk imbiklerini o zamanlar Cardow olarak anılan günümüzde Cardhu olarak bildiğimiz damıtımevinden ikinci el olarak satın alır ve nihayet 1887 yılı noel gününde ilk damıtımını gerçekleştirir. Glenfiddich 1960’lı yıllarda üç önemli hamleyle dünya çapında bilinirliğe kavuşmaya başlar. Bunlardan ilki 1961 yılında viskilerinin üç ham maddesini sembolize eden ( hava, su, maltlanmış arpa) ikonik üçgen formlu şişenin sunulması, ikincisi ise 1963 yılında ilk kez İskoçya dışına, Glenfiddich markasıyla malt viski ihracatını gerçekleştirmesi. Üçüncü olarak ise 1969 ylında ilk kez bir ziyaretçi merkezi açan damıtımevi olmasıdır. Günümüzde hala bir aile işletmesi olarak kalmayı başarmış damıtımevi, ailenin beşinci kuşak üyelerince işletilmektedir ve 10 adet büyük armut formunda, 20 adet küçük boy imbiğiyle yıllık ortalama 13.5 milyon litrelik bir üretim hacmine sahiptir.

Glenfiddich 21 ( Reserva Rum Cask Finish ) damıtımevinin çekirdek ürün gamının en yaşlı ekspresyonu. 21 yıl boyunca şeri ve bourbon fıçılarında yıllandıktan sonra, 4 ay Karayipler’den getirililen ilk dolum rom fıçılarında bitiş veriliyor. International Wine &Spirit Competition 2017 altın madalyalı.

Tadım Notları

Burun

Meşe, narenciye, limon, karamel, çikolata, muz, şeker kamışı ve marmelat kokuları.

Skor: 87

Damak

Narenciye, elma, karamel, baharat, kuru meyve, kuru yemiş, meşe, zencefil ve şeker kamışı tatları.

Skor: 84

Bitiş

Uzun bir bitiş. Meşe, karamel, kakao, narenciye ve kahve aromaları.

Skor: 85

Genel

Glenfiddich 21 ülkemizde satışı olan ancak çok kolay bulunmayan bir ekspresyon. Keyifli içime sahip ve güzel vakit geçirten bir viski olmasına rağmen fiyatı dolayısı ile her zaman alınıp tüketilecek bir viski olmaktan çıkıyor.

Skor: 85

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et