Glenfiddich Rich Oak

Yazan: theviski
918 görüntüleme
Viski: Glenfiddich Rich Oak
Alkol Oranı: %40
Damıtım Evi: Glenfiddich
Şişeleyici: Glenfiddich
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 14

Glenfiddich günümüzde Glenlivet ile birlikte dünyanın en çok satan iki malt viski üreticisinden biridir. Glenfiddich ismi İskoç Gaelce’sinde geyikler vadisi anlamına gelir. Damıtımevinininkuruluşu WillamGrant’ın muhasebecisi olduğu Mortlachdamıtımevinden ayrılıp 1886 yılında kendi damıtımeviniinşaa etmeye başlamasına dayanır. Bu süreçte William Grant yedi oğlu, iki kızı ve bir taş ustasıyla birlikte aynı yıl içinde damıtımevinin inşaatını bitirirler. Damıtımevi ilk imbiklerini o zamanlar Cardow olarak anılan günümüzde Cardhu olarak bildiğimiz damıtımevinden ikinci el olarak satın alır ve nihayet 1887 yılı noel gününde ilk damıtımını gerçekleştirir. Glenfiddich 1960’lı yıllarda üç önemli hamleyle dünya çapında bilinirliğe kavuşmaya başlar. Bunlardan ilki 1961 yılında viskilerinin üç ham maddesini sembolize eden ( hava, su, maltlanmış arpa) ikonik üçgen formlu şişenin sunulması, ikincisi ise 1963 yılında ilk kez İskoçya dışına, Glenfiddich markasıyla malt viski ihracatını gerçekleştirmesi. Üçüncü olarak ise 1969 ylında ilk kez bir ziyaretçi merkezi açan damıtımevi olmasıdır. Günümüzde hala bir aile işletmesi olarak kalmayı başarmış damıtımevi, ailenin beşinci kuşak üyelerince işletilmektedir ve 10 adet büyük armut formunda, 20 adet küçük boy imbiğiyle yıllık ortalama 13.5 milyon litrelik bir üretim hacmine sahiptir.

Glenfiddich Rich Oak 14 ilk kez piyasaya 2010 bahar ayında çıkmıştır. 14 yıl kullanılmış burbon fıçılarda olgunlaşmasının ardından 12 hafta Avrupa (ispanyol) meşe ve 6 hafta Amerikan meşe olmak üzere iki farklı bitiş verilimektedir. Sotch Whisky Masters 2014 ve 2015’te 13-18 yaş Speyside Tek Malt viskiler kategorisinde altın madalya kazanan ekspresyon %40 alkol oranıyla şişeleniyor.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, meşe, erik, baharat, ceviz, olgun meyve, kuru meyve, meşe ve kekremsi kokular.

Skor: 81

Damak

Narenciye, yeşil elma, kuru meyve, meşe, vanilya, ceviz ve fındık tatları.

Skor: 83

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Narenciye, fındık ve baharat aromaları.

Skor: 82

Genel

Glenfiddich Rich Oak ilk etapta burundu kekeremsi kokular barındırdığı için beni rahatsız etti. Havalandıkça kekre profiller yerini kuru yemiş ve tatlı profillere bıraktı yoğun fındık lezzetleri son derece keyifli bir tecrübe yaşamanıza yardımcı oluyor.

Skor: 82

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et