Glenfiddich Project XX

Yazan: theviski
3408 görüntüleme
Viski: Glenfiddich Project XX
Alkol Oranı: %47
Damıtım Evi: Glenfiddich
Şişeleyici: William Grant & Sons
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Glenfiddich günümüzde Glenlivet ile birlikte dünyanın en çok satan iki malt viski üreticisinden biridir. Glenfiddich ismi İskoç Gaelce’sinde geyikler vadisi anlamına gelir. Damıtımevininin kuruluşu Willam Grant’ın muhasebecisi olduğu Mortlach damıtımevinden ayrılıp 1886 yılında kendi damıtımevini inşa etmeye başlamasına dayanır. Bu süreçte William Grant yedi oğlu, iki kızı ve bir taş ustasıyla birlikte aynı yıl içinde damıtımevinin inşaatını bitirirler. Damıtımevi ilk imbiklerini o zamanlar Cardow olarak anılan günümüzde Cardhu olarak bildiğimiz damıtımevinden ikinci el olarak satın alır ve nihayet 1887 yılı noel gününde ilk damıtımını gerçekleştirir. Glenfiddich 1960’lı yıllarda üç önemli hamleyle dünya çapında bilinirliğe kavuşmaya başlar. Bunlardan ilki 1961 yılında viskilerinin üç ham maddesini sembolize eden ( hava, su, maltlanmış arpa) ikonik üçgen formlu şişenin sunulması, ikincisi ise 1963 yılında ilk kez İskoçya dışına, Glenfiddich markasıyla malt viski ihracatını gerçekleştirmesi. Üçüncü olarak ise 1969 ylında ilk kez bir ziyaretçi merkezi açan damıtımevi olmasıdır. Günümüzde hala bir aile işletmesi olarak kalmayı başarmış damıtımevi, ailenin beşinci kuşak üyelerince işletilmektedir ve 10 adet büyük armut formunda, 20 adet küçük boy imbiğiyle yıllık ortalama 13.5 milyon litrelik bir üretim hacmine sahiptir.

2016 yılında piyasaya sunulan Project XX ismini 20 sayısının Roma rakamlarıyla yazılması sonucunda almıştır. Neden 20 derseniz, ekspresyonun 20 yıllık olmasından dolayı değil, (ekspresyon yaş belirtmeden şişeleniyor) 20 viski uzmanının seçtiği 20 farklı fıçının vatlanmasıyla (harmanlanması) elde edilmesi sebebiyle böyle bir isimde karar kılınmış. Seçilen bu 20 fıçının 17’si ex – bourbon, ikisi sherry butt ve bir adet port pipe dan oluşmaktadır. Seçilen bu fıçılar malt master Brian Kinsman’ın harmanlamasıyla ortaya çıkmakta ve %47 gibi güzel bir alkol oranıyla şişelenmektedir. Etiket tasarımında kullanılan parmak izi logosu ise bu şişeye girecek fıçıları seçen 20 viski uzmanının parmak izlerinin bir kolajı. 47 derece alkolle şişelenen ekspresyon, International Spirits Challenge 2018 yaş belirtmeyen Speyside viskileri arasında gümüş madalya sahibi.

Tadım Notları

Burun

Narenciye, karamel, vanilya , baharat, çikolata ve sandal ağacı kokuları.

Skor: 76

Damak

Vanilya, tarçın, bal, sandal ağacı tatları.

Skor: 77

Bitiş

Orta uzunlukta bir bitiş. Baharat, meşe ve karamel aromaları.

Skor: 75

Genel

Glenfiddich Project XX denysel bir proje olduğu için profilleri ne olursa olsun benim hoşuma gitti kaldıki bitiş profili biraz daha kuvvetli olsaydı daha keyifli bir viski olabilirdi. Ülkemizde satışı olan bu viski günlük içim profilinden ziyade şık ve anlamlı şişe tasarımı ile barımızda bulunmasını isteyeceğimiz bir viski. Şişe siyah olduğu için barınıza içtikten sonra boş halini dekoratif olarak koyabilirsiniz.

Skor: 75

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et