Glenfiddich Fire & Cane

Yazan: theviski
1400 görüntüleme
Viski: Glenfiddich Fire & Cane
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Glenfiddich
Şişeleyici: William Grant & Sons
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Glenfiddich günümüzde Glenlivet ile birlikte dünyanın en çok satan iki malt viski üreticisinden biridir. Glenfiddich ismi İskoç Gaelce’sinde geyikler vadisi anlamına gelir. Damıtımevininin kuruluşu WillamGrant’ın muhasebecisi olduğu Mortlach damıtımevinden ayrılıp 1886 yılında kendi damıtımeviniinşaa etmeye başlamasına dayanır. Bu süreçte William Grant yedi oğlu, iki kızı ve bir taş ustasıyla birlikte aynı yıl içinde damıtımevinin inşaatını bitirirler. Damıtımevi ilk imbiklerini o zamanlar Cardow olarak anılan günümüzde Cardhu olarak bildiğimiz damıtımevinden ikinci el olarak satın alır ve nihayet 1887 yılı noel gününde ilk damıtımını gerçekleştirir. Glenfiddich 1960’lı yıllarda üç önemli hamleyle dünya çapında bilinirliğe kavuşmaya başlar. Bunlardan ilki 1961 yılında viskilerinin üç ham maddesini sembolize eden ( hava, su, maltlanmış arpa) ikonik üçgen formlu şişenin sunulması, ikincisi ise 1963 yılında ilk kez İskoçya dışına, Glenfiddich markasıyla malt viski ihracatını gerçekleştirmesi. Üçüncü olarak ise 1969 ylında ilk kez bir ziyaretçi merkezi açan damıtımevi olmasıdır. Günümüzde hala bir aile işletmesi olarak kalmayı başarmış damıtımevi, ailenin beşinci kuşak üyelerince işletilmektedir ve 10 adet büyük armut formunda, 20 adet küçük boy imbiğiyle yıllık ortalama 13.5 milyon litrelik bir üretim hacmine sahiptir.

Glenfiddich Fire & Cane, Glenfiddich’in exprimental serisinin 4. üyesi olarak, malt ustası Brian Kinsman tarafından 2003 yılında Glenfiddich imbiklerinden ilk turbalı maltların geçmesi ile ortaya çıkmaya başlayan bir ekspresyon. Turbalı viski ve burbon fıçılarda olgunlaştırılmış maltların Latin rom fıçılarında bitiş verilmesi ile ortaya çıkan ve %43 alkol oranı ile şişelenen bir ekspresyon.

Tadım Notları

Burun

Turba, karabiber, karamel, baharat, koyu meyve, erik, vanilya, kızarmış ekmek, kuru yemiş ve odunsu kokular.

Skor: 84

Damak

Turba, koyu meyve, malt, kuru yemiş, karamel, baharat, kızarmış ekmek ve odunsu tatlar.

Skor: 87

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Baharat, turba, karamel, koyu meyve, kuru yemiş ve odunsu aromalar.

Skor: 86

Genel

Glenfiddich Fire & Cane adeta tatlı ve isli viskilerin güzel bir kombinasyonu olarak her yudumdu artan haz ile çok hoş bir tecrübe sunuyor. Exprimental serisinin 4. üyesi olan bu ekspresyon kuvvetli lezzetleri ve güzel şişe tasarımıyla barınızda bulundurmak isteyeceğiniz bir ekspreyon.

Skor: 86

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et