Glenfiddich IPA Experiment

Yazan: theviski
2348 görüntüleme
Viski: Glenfiddich IPA Experiment
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Glenfiddich
Şişeleyici: William Grant & Sons
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: NAS

Glenfiddich günümüzde Glenlivet ile birlikte dünyanın en çok satan iki malt viski üreticisinden biridir. Glenfiddich ismi İskoç Gaelce’sinde geyikler vadisi anlamına gelir. Damıtımevininin kuruluşu Willam Grant’ın muhasebecisi olduğu Mortlach damıtımevinden ayrılıp 1886 yılında kendi damıtımevini inşa etmeye başlamasına dayanır. Bu süreçte William Grant yedi oğlu, iki kızı ve bir taş ustasıyla birlikte aynı yıl içinde damıtımevinin inşaatını bitirirler. Damıtımevi ilk imbiklerini o zamanlar Cardow olarak anılan günümüzde Cardhu olarak bildiğimiz damıtımevinden ikinci el olarak satın alır ve nihayet 1887 yılı noel gününde ilk damıtımını gerçekleştirir. Glenfiddich 1960’lı yıllarda üç önemli hamleyle dünya çapında bilinirliğe kavuşmaya başlar. Bunlardan ilki 1961 yılında viskilerinin üç ham maddesini sembolize eden ( hava, su, maltlanmış arpa) ikonik üçgen formlu şişenin sunulması, ikincisi ise 1963 yılında ilk kez İskoçya dışına, Glenfiddich markasıyla malt viski ihracatını gerçekleştirmesi. Üçüncü olarak ise 1969 ylında ilk kez bir ziyaretçi merkezi açan damıtımevi olmasıdır. Günümüzde hala bir aile işletmesi olarak kalmayı başarmış damıtımevi, ailenin beşinci kuşak üyelerince işletilmektedir ve 10 adet büyük armut formunda, 20 adet küçük boy imbiğiyle yıllık ortalama 13.5 milyon litrelik bir üretim hacmine sahiptir.

Glenfiddich IPA, damıtımevinin 2016 yılında çıkardığı Experimental Collection serisinin iki üyesinden biri. Yaş belirtilmeyen bu ekspresyonu diğer Glenfiddich’lerden farklı kılan, IPA tipi (India Pale Ale) bira fıçılarında 3 ay bitiş verilmesi. 43 derece alkolle şişelenen ekspresyon, International Spirits Challenge 2019’da Yaş belirtilmeyen ekspresyonlarda altın madalya sahibi.

Tadım Notları

Burun

Uhu, armut, yeşil elma, şerbetçi otu ve çiçeksi kokular.

Skor: 72

Damak

Malt, şerbetçi otu, buğday, karamel, tarçın, vanilya ve elma tatları.

Skor: 73

Bitiş

Kısa-Orta bir bitiş. Vanilya, malt ve şerbetçi otu aromaları.

Skor: 73

Genel

Indian Pale Ale Bira fıçılarında bitiş verilen Glenfiddich IPA ülkemizde satışı olan ve bulunabilen deneysel bir viski. Bira fıçılarında bitiş verilen viskiler arasında daha başarılı ekspresyonlar tatma fırsatım olmuştu ancak yinede merak edenler için ilginç bir deneyim olabilir. İnovasyon varsa gelişim vardır.

Skor: 72

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et