Glenfiddcih Grand Cru (%43)

Yazan: theviski
1539 görüntüleme
Viski: Glenfiddcih Grand Cru (%43)
Alkol Oranı: %43
Damıtım Evi: Glenfiddich
Şişeleyici: Glenfiddich
Köken: İskoçya
Tip: Tek Malt
Yaş: 23

Glenfiddich günümüzde Glenlivet ile birlikte dünyanın en çok satan iki malt viski üreticisinden biridir. Glenfiddich ismi İskoç Gaelce’sinde geyikler vadisi anlamına gelir. Damıtımevinininkuruluşu WillamGrant’ın muhasebecisi olduğu Mortlachdamıtımevinden ayrılıp 1886 yılında kendi damıtımeviniinşaa etmeye başlamasına dayanır. Bu süreçte William Grant yedi oğlu, iki kızı ve bir taş ustasıyla birlikte aynı yıl içinde damıtımevinin inşaatını bitirirler. Damıtımevi ilk imbiklerini o zamanlar Cardow olarak anılan günümüzde Cardhu olarak bildiğimiz damıtımevinden ikinci el olarak satın alır ve nihayet 1887 yılı noel gününde ilk damıtımını gerçekleştirir. Glenfiddich 1960’lı yıllarda üç önemli hamleyle dünya çapında bilinirliğe kavuşmaya başlar. Bunlardan ilki 1961 yılında viskilerinin üç ham maddesini sembolize eden ( hava, su, maltlanmış arpa) ikonik üçgen formlu şişenin sunulması, ikincisi ise 1963 yılında ilk kez İskoçya dışına, Glenfiddich markasıyla malt viski ihracatını gerçekleştirmesi. Üçüncü olarak ise 1969 ylında ilk kez bir ziyaretçi merkezi açan damıtımevi olmasıdır. Günümüzde hala bir aile işletmesi olarak kalmayı başarmış damıtımevi, ailenin beşinci kuşak üyelerince işletilmektedir ve 10 adet büyük armut formunda, 20 adet küçük boy imbiğiyle yıllık ortalama 13.5 milyon litrelik bir üretim hacmine sahiptir.

Glenfiddich Grand Cru 23 damıtımevinin Grand serisinin 2019 eylül’de piyasaya sunduğu ilk üyesidir. 23 yıl süreyle burbon ve şeri fıçılarda olgunlaştırılan Grand Cru, daha önce Şampanya üretiminde fermantasyon amacıyla kullanılmış Fransız Cuvée fıçılarda 6 ay süreyle bitiş verildikten sonra %40 ve %43 (travel retail) olmak üzere iki farklı alkol oranıyla şişelenmiştir. Glenfiddich Grand Cru International Spirits Challenge 2020’de 21 yaş üstü damıtımevi tek malt viskiler kategorisinde Altın madalya kazanmıştır.

Tadım Notları

Burun

Muz, meşe, vanilya, tropik meyve, badem, sedir ağacı, narenciye, armut, baharat, malt, koyu meyve ve kuru meyve kokuları.

Skor: 91

Damak

Narenciye, tereyağ, şeftali, tropik meyve, kuru yemiş, nane, çavdar, baharat, malt, karamel ve kuru meyve tatları.

Skor: 93

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Malt, kuru meyve, armut, karamel, ve nane aromaları.

Skor: 95

Genel

Glenfiddich Grand Cru burunda gelecek vaadeden ve damakta bunu ispatladıktan sonra uzun uzudaıya bitişiyle yüzde tatlı bir tebessüm bırakan bir ekspresyon. İlk yudumda biraz damak kurutan Grand Cru her yudumda zenginleşen profilleri ile kesinlikle denemesi gereken bir ekspresyon.

Skor: 93

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et