Teeling Stout Cask Finish

Yazan: theviski
866 görüntüleme
Viski: Teeling Stout Cask Finish
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Teeling
Şişeleyici: Teeling
Köken: İrlanda
Tip: Harman Viski
Yaş: NAS

Teeling Damıtımevi, 2015 yılında faaliyetine başlayan çok genç bir damıtımevi. Bununla birlikte Dublin’de 125 yıl sonra kurulan ilk damıtımevi olma özelliğine sahip. Tabi Teeling’in çok kısa sürede, viski dünyasında önemli bir yer edinmesi geçmişten gelen deneyimine dayanıyor. Teeling ailesine ait ilk damıtımevini 1782 yılında Walter Teeling kurmuştur. Daha sonrasında bu damıtımevi William Jameson’a ait olan komşusu Marrowbone Lane Damıtımevine satılmış ve daha sonrasında ekonomik koşullardan dolayı 1923 yılında kapanmıştır. Walter Teeling’in torunlarından John Teeling ise 1985 yılında devlete ait bir fabrikayı satın alarak dört yıl sonra Cooley damıtımevini faaliyete geçirmiştir. John Teeling’in oğulları Jack ve Stephan Cooley Damıtımevini, 2011 yılında 95 milyon dolar bedel karşılığı Beam International firmasına satıyor. Ancak yapılan satış anlaşmasında ellerindeki yıllanmış 16,000 fıçının ailede kalması şartı konularak bu fıçıları kendilerine saklamışlardır. Daha sonra bu fıçılar Teeling Damıtımevinin açılışında ilk şişelemeler için kullanılmıştır. Bugün satışta olan bazı Teeling ekspresyonları, Cooley damıtımevinde üretilen viskilerden elde edilmektedir.

Teeling de diğer damıtımevleri gibi klasik İrlanda viski üretim metodlarını uygulayarak, hem maltlanmış hem maltlanmamış arpa kullanmakta ve içkilerini 3 kere distile etmektedir. Damıtma işlemi için pot still imbikleri kullanmaktadırlar.

Teeling Stout Cask Finish adından da anlaşılacağı üzere damıtımevinin stout bira fıçılarında bitiş verilmiş ekspresyonu. Olgunlaştırmada kullanılan stout bira fıçıları İrlanda’nın Connacht şehrinde bulunan Galway Bay Brewery firmasından gelmektedir. %46 alkol oranıyla şişelenen ekspresyon diğer Teeling’lerde olduğu gibi renklendirici karamel içermemekte ve soğuk filtrasyon uygulanmamaktadır.

Tadım Notları

Burun

Kavrulmuş arpa, vanilya, aseton, yeşil elma, bitter çikolata, kuru meyve, narenciye ve çiçeksi kokular.

Skor: 74

Damak

Vanilya, kavrulmuş arpa, yeşil elma, narenciye, kızarmış ekmek, koyu meyve ve çimensi tatlar.

Skor: 72

Bitiş

Orta – Uzun bir bitiş. Vanilya, yeşil elma, kavrulmuş arpa aromaları.

Skor: 73

Genel

Teeling Stout Cask Finish yumuşak içimli bir ekspresyon burun, damak ve bitiş profilleri beklentilerimin altında kalsada keyifli bir tecrübe sunuyor. Stout bira fıçısından gelen aromaları daha kuvvetli olsaydı çok daha güzel bir deneyim yaşatabilirdi.

Skor: 73

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et