Teeling 24 YO Vintage Cask Collection

Yazan: theviski
640 görüntüleme
Viski: Teeling 24 YO Vintage Cask Collection
Alkol Oranı: %46
Damıtım Evi: Teeling
Şişeleyici: Teeling
Köken: İrlanda
Tip: Tek Malt
Yaş: 24

Teeling Damıtımevi, 2015 yılında faaliyetine başlayan çok genç bir damıtımevi. Bununla birlikte Dublin’de 125 yıl sonra kurulan ilk damıtımevi olma özelliğine sahip. Tabi Teeling’in çok kısa sürede, viski dünyasında önemli bir yer edinmesi geçmişten gelen deneyimine dayanıyor. Teeling ailesine ait ilk damıtımevini 1782 yılında Walter Teeling kurmuştur. Daha sonrasında bu damıtımevi William Jameson’a ait olan komşusu Marrowbone Lane Damıtımevine satılmış ve daha sonrasında ekonomik koşullardan dolayı 1923 yılında kapanmıştır. Walter Teeling’in torunlarından John Teeling ise 1985 yılında devlete ait bir fabrikayı satın alarak dört yıl sonra Cooley damıtımevini faaliyete geçirmiştir. John Teeling’in oğulları Jack ve Stephan Cooley Damıtımevini, 2011 yılında 95 milyon dolar bedel karşılığı Beam International firmasına satıyor. Ancak yapılan satış anlaşmasında ellerindeki yıllanmış 16,000 fıçının ailede kalması şartı konularak bu fıçıları kendilerine saklamışlardır. Daha sonra bu fıçılar Teeling Damıtımevinin açılışında ilk şişelemeler için kullanılmıştır. Bugün satışta olan bazı Teeling ekspresyonları, Cooley damıtımevinde üretilen viskilerden elde edilmektedir.

Teeling de diğer damıtımevleri gibi klasik İrlanda viski üretim metodlarını uygulayarak, hem maltlanmış hem maltlanmamış arpa kullanmakta ve içkilerini 3 kere distile etmektedir. Damıtma işlemi için pot still imbikleri kullanmaktadırlar.

Teeling 24 Years Old Vintage Reserve Collection, markanın ultra premium bir şişelemesidir. Vintage (Notalji) Reserve Collection serisinin bir ürünü olan Teeling 24’ün hangi damıtımevinden alınan viskilerle şişelendiği belirtilmese de büyük olasılıkla Teeling ailesinin eskiden sahibi olduğu Cooley damıtım evinden veya Old Bushmills damıtımevinden geldiği sanılmaktadır. Bir kereye mahsus sadece 5.000 adet üretilen bu özel ekspresyon, olgunlaştırma sürecini ex-bourbon fıçılarda geçirdikten sonra “sauterness şarap” fıçılarında bitiş verilmesiyle ortaya çıkmaktadır. World Whiskies Awards 2019’da dünyanın en iyi single malt viskisi ödülünü kazanan Teeling 24, %46 alkol oranıyla şişelenmekte ve diğer Teeling’lerde olduğu gibi renklendirici karamel içermemekte ve soğuk filtrasyon uygulanmamaktadır.

Tadım Notları

Burun

Karamel, çilek, kırmızı tatlı biber, narenciye, beyaz çikolata, marzipan, tereyağ, tropik meyve, yeşil üzüm, tütün, vanilya, kuru meyve, kayısı, çimensi, çiçeksi ve odunsu kokular.

Skor: 97

Damak

Karamel, yeşil üzüm, mentol, kayısı, tropik meyve, baharat, bal, incir, reçel, kayısı, beyaz çikolata, tütün, marzipan, kestane, koyu meyve ve şeftali tatları.

Skor: 98

Bitiş

Uzun süreli bir bitiş. Karamel, yeşil üzüm, kayısı, çikolata, tütün, kuru yemiş, kuru meyve, kestane, baharat ve koyu meyve aromaları.

Skor: 95

Genel

Teeling 24 YO Vintage Reserve Collection 2019 yılında aldığı ödülü sonuna kadar hakeden bir ekspresyon. Tdım sırasında burundan damağa bir türlü geçemediğim damakta ise kadeh cabucak bitmesin diye yavaş yavaş tecrübe ettiğim ve zor vedalaştığım bir ekspresyon oldu. Fırsatını bulduğunuz anda denemeniz gereken bir ekspresyon. Ülkemize 2020 yılında sınırlı sayıda giriş yapsada viskiseverler ve koleksiyonerler tarafından hızlıca tüketilen bu şişe gün geçtikçe bulunması zorlaşan bir ekspresyon olması nedeniyle sahip olunduğunda bir viskiseverde çok daha farklı duygular uyandıracaktır.

Skor: 97

Bu Tadım Notları da İlginizi Çekebilir

Gizliliğinize değer veriyoruz. Biz ve ortaklarımız, içeriğimizi kişiselleştirmek ve trafiğimizi analiz etmek için sitemizde çerezler konumlandırmaktayız. Bu siteyi kullanarak, bu teknolojinin kullanımına rıza göstermiş oluyorsunuz. Kabul et